Çeşmeden aynı andan su içen çiftler dilek tutuyor

Yekpare mermerden oyularak yapılan aşk çeşmesi Soğanlı’daki Botanik Park’a yerleştirildi.

Çeşmeden aynı andan su içen çiftler dilek tutuyor

Resim ve heykel sanatçısı Dr. İhsan Özuysal’ın ayna taşında kuş ve çiçek motifleriyle aşkı anlattığı özel çeşme BUSKİ tarafından yaptırıldı. 

Bursa Yeşil Camii’nin çalınan tarihi fıskiyesinin aynısını yaparak kültürel mirasımıza büyük katkısı olan Özuysal’ın bu yeni eseri, eski Osmanlı çeşme kültürünün yeni bir yorumu olarak değerlendiriliyor. Çeşmenin ayna taşındaki kuş ve çiçek motiflerine eşlik eden vav harfi, sevginin yanında ilahi aşkı da anlatıyor. 

Botanik Park’ta yei evli çiftlerin fotoğraf çektirmek için ziyaret ettiği çeşmeyi şu anda Bursa’da çok az kişi biliyor. Ancak çeşme ile ilgili hikayeler de kulaktan kulağa yayılmaya başladı. Çeşmenin iki musluğundan aynı anda aynı dilekle su içen iki kişinin ortak dileklerinin gerçekleşeceğine dair bir efsane oluşmaya başladı. Mermerin işlenişindeki güzellik ve estetik yanında aşkı anlatan bu nadide çeşme ziyaretçi akınına uğruyor.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X