Ceviz ağacının altında neden oturulmaz?

Anadolu’da genel bir kanı vardır. “Ceviz ağacının dibinde ve gölgesinde oturulmaz, adamı erken öldürür” denir. Peki bunun neden söylenildiğini hiç düşündünüz mü?

Ceviz ağacının altında neden oturulmaz?
HABERİ PAYLAŞ

Eğer çevrenizde daha önce ceviz ağacı gördüyseniz, altında yetişen pek fazla ot ve benzeri bitki olmadığını da görmüşünüzdür.

ceviz ağacının altında neden oturulmaz ile ilgili görsel sonucu

Bunun sebebi ise ceviz ağacının salgıladığı sülfür gazıdır. Sülfür gazı yapısı gereği havada bulunan diğer gazlardan daha ağır olduğu için dibe çöker ve cevizin dibinde oturanda sersemlik ve uyuşukluk etkisi yapar.

Anadolu Üniversitesi (AÜ) Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Botanik Anabilim  Dalı tarafından yapılan araştırmalarda, Dr. Ersin Yücel bazı bitkilerdeki zehirli maddenin insana sindirim, deri, solunum ve kan yolu ile bulaşabileceğini belirtiyor. Bu sebeplerden dolayı ceviz ağaçlarının insan yoğunluğundan uzak olan yerlere dikilmesi gerektiğini vurguluyor.

Bu doğrultuda halk arasında dilden dile yayılan bu söz belki biraz abartılmışta olsa ceviz ağacının altında oturmak bizler için gerçekten zararlı olabilir. Her ne kadar gölgesi güzel olsa da sersemlik ve yorgunluk yaşamamak adına ceviz ağacının altına otururken dikkatli olmalıyız.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X