‘Çevre için hızlı hareket etmeliyiz’

TOSAB’da sürecin yavaş işlediğini dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Altepe, sağlıklı sanayi bölgesinin bir an önce bitmesi gerektiğinin altını çizdi.

‘Çevre için hızlı hareket etmeliyiz’

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, tekstil boyahanelerinin derelere ve yeraltı sularına verdiği zararların ortadan kaldırılması için Bursa Tekstil Boyahaneleri Organize Sanayi Bölgesi’nin (TOSAB) bir an önce tamamlanması gerektiğini söyledi.

Altepe, Badırga’da yapımı devam TOSAB’ın yönetim kurulu ile bir araya geldi. Bölgede devam eden çalışmalar hakkında bilgi alan Başkan Altepe, sürecin yavaş işlediğini belirterek, daha hızlı hareket edilmesi gerektiğini ifade etti. 

TOSAB’ın altyapısı bitince suyu, gazı, elektriği hiç kesilmeyen, önünden ana yol geçen önemli bir bölge olacağını hatırlatan Altepe, ”Bunun yanında şehir içinde deplase edilecek alanlar da çok değerli yerler olacak. Buralarda konut veya ticaret alanları olarak değerlendirecek. Ancak takvim ağır işliyor. Herhangi bir Anadolu şehrinde normal olabilir ama Bursa’ya göre yavaş bir takvim. Hızlandırmak gerekiyor” dedi.

400 MİLYON TL’LİK YATIRIM

Şehre karşı herkesin görevleri olduğunu vurgulayan Altepe, derelerin temizlenmesi için yaptıkları yatırımın 1 yılda 400 milyonu geçtiğinin altını çizdi. Altepe, ”Ancak kirletici sanayii düzene sokmadığımız sürece sonuç almamız mümkün değil. Çevre denince de ilk olarak boyahaneler akla geliyor. Bunların kontrol altına alınması Bursa için büyük kazanç. Çevreye zarar vermeyince sorun yok, herkes rahat rahat işini yapacak” diye konuştu.

HAMLE YAPMAMIZ LAZIM

Başkan Recep Altepe, şöyle devam etti: ”Çevre kriterleri var ancak daha da hassas olmalı. Bu kriterler aynı derenin kenarında 3 fabrika var diye konuluyor. Ancak bizde bir derenin kenarında 33 fabrika var. O derenin kenarındaki insanların hasta olmaması, ölümcül hastalıklara yakalanmaması için hızlı hareket etmemiz lazım. Sağlıklı sanayi bölgesinin bir an öncesi bitmesi gerekli. Bunun için de kendimizi sıkıştırıp, birkaç yıllık yatırımı bir kere yapıp, hamle yapmamız lazım.”

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X