CHP Bursa Milletvekili’nin teklifi İMO’yu ayağa kaldırdı!

Olay Gazetesi Yazarı İhsan Aydın, CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal’ın Hatay’daki deprem konutlarından yola çıkarak getirdiği öneriye İMO’nun gösterdiği tepkiyi köşesine taşıdı…

CHP Bursa Milletvekili’nin teklifi İMO’yu ayağa kaldırdı!

Aydın, yazısında şu ifadeleri kullandı:

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal geçtiğimiz günlerde bir açıklama yaptı. Sarıbal, Hatay’daki deprem konutlarından yola çıkarak, buradaki projelerin hızlandırılması için şantiye şefinin sorumluluğundaki yapı sayısının 2-3 katına çıkarılmasını teklif etti.

Bu teklif İnşaat Mühendisleri Odası Genel Merkez ve şubelerini de ayağa kaldırdı. Sarıbal’ın teklifinin kabul edilemez bulan İMO Bursa Şubesi, mühendislik hizmetinin azaltılmasını önermenin son derece üzücü bir durum olduğunu, yapı üretme işinin inşaat mühendisinin kontrolünde olması gerektiğini hatırlattı.

Kendisi de mühendis olan, üstelik TMMOB’a bağlı bir meslek odasında yöneticilik yapmış birinin böylesi bir teklifte bulunurken, işin aslını ve gerekliliğini bilmemesi, mühendislik hizmetinin azaltılmasını teklif etmesi son derece üzücü bir durumdur” denilen açıklamayla Sarıbal’dan önerisini ve açıklamasını düzeltmesi talep edildi.

İMO’nun, ‘Her şantiyeye bir şef’ kampanyası başlattığı dönemde Sarıbal’ın deprem bölgesindeki konutlarını gecikmesini önleme adına yaptığı çağrı bize göre de doğru olmamış. Kaldı ki, İMO Bursa Şubesi, Türkiye’de tüm şantiyelere yetecek kadar inşaat mühendisin bulunduğuna işaret etmiş.

Sarıbal’ın böylesi çıkışları meşhur. Kendisini Bursa kamuoyu, olaylı Bursaspor-Amedspor maçlarından tanıyor. Milletvekili seçildiği kentin haksızlığa uğramış takımını değil, yaşanan olaylar karşısında başka şehrin takımını savunacak kadar marjinal çıkışları var.

Dolayısıyla, mensubu olduğu TMMOB’un bir odasının tüm üyelerini ayağa kaldıran böylesi bir teklif yapmasını da çok yadırgamamak gerek.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X