CHP, milletvekili adaylarının profillerini açıkladı

CHP Parti Sözcüsü Koç, milletvekili aday listesine ilişkin, “3 engelli, 10 genç ve toplam 103 kadın adayımız var. 354 adayımız üniversite mezunu” dedi.

CHP, milletvekili adaylarının profillerini açıkladı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Başkanlığı’nda çalışmalarına dün saat 20.00’de başlayan ve gece yarısından sonra da devam eden Parti Meclisi’nin aldığı kararlar ile güncel gelişmeleri CHP Sözcüsü Prof. Dr. Haluk Koç basın toplantısında değerlendirdi.

Hakim denetimindeki ön seçimlerde 3 büyük şehirdeki 7 seçim bölgesinin birinci sıralarına kadın adayların yerleştirildiği belirten Koç, “Genel Başkanımız Sayın Kılıçdaroğlu, 28 kontenjan adayından 3 büyük şehirdeki 7 seçim bölgesinin birinci sıralarına kadın adayların yerleştirileceğini ifade etmişti. Bu söz de tutuldu. İstanbul üçüncü bölgede 8 tane, İstanbul üçüncü bölgede 7 tane, İstanbul birinci bölgede 6 tane. Ankara birinci bölgede 5 tane, Bursa’da ki tamamen hakim denetiminde ön seçim yapılmıştır 5 kadın adayımız var ikinci sıradaki seçim bölgesinde” dedi. 

“SÖYLEMDE DEMOKRASİ BOL SONUÇTA TEK BİR KİŞİNİN İKİ DUDAĞININ ARASINDAN ÇIKAN SİYASET KADERİ”

“Bazı partiler göstermelik yoklamalar, sandık benzeri oluşumlar, içine atılan oylar, açık tasnifi olmadan oyların Ankara’ya taşınması, demokrasi gösterisi ama bir vesayet baskısı altında belirlenen aday listeleri. Diğer tarafta tamamen içine kapalı bir sistem. Sonuçta tek bir kişinin iki dudağının arasından çıkan siyaset kaderi belirleme süreci. Söylemde demokrasi bol. Aday belirleme süreci geldiği zaman değişik vesayet odaklarının listeye veya listelerine vurduğu damgayı görüyorsunuz. 

“CUMHURİYET HALK PARTİSİ’NİN FARKI”

Bir tek Cumhuriyet Halk Partisi’nin partisine kayıtlı üyelerin tercihini gözettiğini vurgulayan Koç, “Cumhuriyet Halk Partisi’nin farkını anlatacağım. Bir tek Cumhuriyet Halk Partisi, partisine kayıtlı üyelerin tercihini bugün akşam saat 17.00’de sunacağı listelere yüzde 80’den fazla yansıtan parti oldu. Türkiye iyi yönetilmiyor. Bu sıkıntıyı Türkiye aşmak zorunda. Türkiye halkı mutlaka bu kötü yönetime dur diyecek” dedi. 

 

“KADIN ADAYLAR, 3 BÜYÜK ŞEHİRDEKİ 7 SEÇİM BÖLGESİNİN BİRİNCİ SIRALARINDA”

Hakim denetimindeki ön seçimlerde 3 büyük şehirdeki 7 seçim bölgesinin birinci sıralarına kadın adayların yerleştirildiği belirten Koç, “Genel Başkanımız Sayın Kılıçdaroğlu, 28 kontenjan adayından 3 büyük şehirdeki 7 seçim bölgesinin birinci sıralarına kadın adayların yerleştirileceğini ifade etmişti. Bu söz de tutuldu. İstanbul üçüncü bölgede 8 tane, İstanbul üçüncü bölgede 7 tane, İstanbul birinci bölgede 6 tane. Ankara birinci bölgede 5 tane, Bursa’da ki tamamen hakim denetiminde ön seçim yapılmıştır 5 kadın adayımız var ikinci sıradaki seçim bölgesinde” diye konuştu. 

“KADIN ADAYLAR BURSA DAHİL 10 İLDE BİRİNCİ SIRADA”

Kadın adayların Ankara, İstanbul, Adana, Afyonkarahisar, Bursa, Denizli, Erzurum, Eskişehir, İzmir ve Kocaeli’nde birinci sırada yer aldığına dikkat çeken Koç, “Kadın adaylarımızın birinci sırada olduğu seçim bölgeleri, Adana, Afyonkarahisar, Ankara birinci ve ikinci bölge. Bursa, Denizli, Erzurum, Eskişehir, İstanbul bir, iki, üç. İzmir bir, iki. Kocaeli merkez” dedi. 

“3 ENGELLİ ADAY, 10 GENÇ ADAY TOPLAM 103 KADIN ADAYIMIZ VAR”

Kadın adayların yüzde 20’nin üzerinde olduğunu vurgulayan Koç, “3 engelli aday, 10 genç aday toplam 103 kadın adayımız var. 5’te bir oranında yüzde 20’nin üzerinde seçilebilecek noktalarda yer alıyor” dedi. 

 

“91’İ AVUKAT, 62’Sİ MÜHENDİS, 46 İŞADAMI, 45 EMEKLİ, 43’Ü DOKTOR ADAY”

Adayların eğitim ve meslek bilgilerine de değinen Koç, “354 adayımız üniversite mezunu, 83 adayımız lise, 45 adayımız yüksek lisans, 28 adayımız yüksekokul, 15 ortaokul, 18 ilkokul mezunu adayımız listelerde yer almıştır. 91’i avukat, 62’si mühendis, 46 işadamı, 45 emekli, 43’ü doktor. Doktorların ön seçimlerde bulundukları yerlerde ciddi bir başarı sağladığını görüyoruz” ifadelerini kullandı.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X