CHP`de kurultay günü

CHP`de Genel Başkan ile 60 kişilik Parti Meclisi seçimlerinin gerçekleştirileceği 18. Olağanüstü Kurultay, bugün ve yarın Ankara`da yapılacak.

CHP`de kurultay günü
Cumhurbaşkanı seçimleri sonrası bazı milletvekillerinin talepleri üzerine Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu tarafından alınan olağanüstü kurultay ATO Congresiumda 3 bin 107 kişilik salonda yapılacak. Kurultayın gerçekleştirileceği ATO Congresium Merkezi’nin dışı ve içi de afiş ve pankartlarla donatıldı. Merkezin girişine ve kurultayın yapılacağı salona, ‘Güçlü CHP, güçlü demokrasi, güçlü Türkiye’ pankartları yerleştirildi.
 
Konuşmaların gerçekleştirileceği salonda, delegelerin ve seyircilerin oturacağı koltuklara, CHP bayrakları konuldu.
 
GENEL BAŞKAN SEÇİLECEK…
 
Kurultayda bugün Genel Başkan seçimi gerçekleştirilecek. Kurultayın ikinci günü olan yarın ise PM ve Yüksek Disiplin Kurulu seçimleri ile tüzük komisyonunun çalışmaları ele alınacak.
 
Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun yanı sıra Grup Başkanvekilliğinden istifa eden Muharrem İnce de kurultayda genel başkanlığa aday olacak. Bin 216 kurultay delegesi bulunan CHP’de, genel başkan adayı olabilmek için mevcut delegenin yüzde 10’unun imzası gerekiyor.
 
Kurultay, Tüzük Komisyonu’nun önerileri çerçevesinde tüzükte aksayan yönleri, örgütün ve genel merkezin taleplerini ele alacak.
 
FARKLI LİSTELER ÇIKABİLİR
 
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, partisinin kurultayında, çok sayıda anahtar liste çıkabileceğini belirterek, ‘Bunlar bizim kurultaylarımızda olağan davranışlardır, demokrasinin de gereğidir ama CHP delegeleri, partisine katkı sağlayacağına inandığı kişileri tespit ederek bu tercihlerde bulunacaklardır’ dedi.
 
Koç,divan tarafından kabul edilen adayların belirlenen sıraya göre konuşma yapacağını bildirdi. Olağanüstü olması nedeniyle kurultayda, bir faaliyet ve hesap raporu görüşülmeyeceğini dile getiren Koç, daha sonra doğrudan genel başkanlık seçimlerine geçileceğini belirtti.
 
İKİ SALONDA…
 
Koç, seçimlerin ana salondan hariç yan salondaki bin 500 metrekarelik büyük bir alanda 24 sandıkta,72 kabinde süratle yapılacağını söyledi.
 
Kurultayı 905’e yakın gazetecinin izleyeceğini vurgulayan Koç, ana salonda aktüel kameraya izin verilmeyeceğini hatırlattı.
 
SALON ELEŞTİRİSİ…
 
CHP Genel Başkan adayı olan Muharrem İnce’yi destekleyen Kayseri Milletvekili Şevki Kulkuloğlu ile Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz, dün 18. Olağanüstü Kurultayı’nın yapılacağı ATO Congresium’u gezdi.
 
Basın mensuplarına açıklamada bulunan Yılmaz, Kılıçdaroğlu’nun yanı sıra Muharrem İnce’nin de genel başkanlığa aday olduğunu anımsatarak şunları söyledi:
 
‘Başkanlık divanında temsiliyet, aynı zamanda ana konuşmaların olacağı yerde karışıklığa yol açmayacak, can güvenliğini ortadan kaldırmayacak şekilde orada özel bir giriş olması lazım. Çünkü 10 bin kişiye kart verildiğinde ve oraya herkes girmeye çalıştığında sorunlar yaşayabiliriz.’
 
Kulkuloğlu kurultayın daha büyük salonda yapılması gerektiğinin de altını çizdi.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X