CHP`de kurultay heyecanı

CHP kurultayı, cuma-cumartesi günleri yapılacak. Kılıçdaroğlu ile İnce`nin yarışacağı kurultayda, mevcut tüzükte bazı değişiklikler de yapılacak.

CHP`de kurultay heyecanı
CHP’de Genel Başkan ile 60 kişilik Parti Meclisi (PM) seçimlerinin gerçekleştirileceği kurultay, cuma-cumartesi günleri Ankara’da gerçekleştirilecek.
 
Cumhurbaşkanı seçimleri sonrası bazı milletvekillerinin talepleri üzerine Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu tarafından alınan olağanüstü kurultay kararının hazırlıkları, Genel Başkan Yardımcıları tarafından oluşturulan 5 kişilik komisyon tarafından sürdürülüyor.
 
‘Birlik ve kardeşlik’ teması ile hazırlıkları yapılan kurultay, önümüzdeki yarın ve cumartesi günü ATO Congresiumda gerçekleştirilecek. Halka açık olarak yapılacak kurultayla ilgili afişler de kent merkezine asılmaya başlandı. İki salonu bulunan Congresiumda, konuşmalar 3 bin 107 kişilik salonda yapılacak. Konuşmaların yapıldığı sırada ise diğer salon seçimler için hazırlanacak.
 
İLK GÜN BAŞKAN SEÇİMİ
 
Kurultayda ilk gün Genel Başkan seçimi gerçekleştirilecek. Kurultayın ikinci günü olan cumartesi ise PM ve Yüksek Disiplin Kurulu seçimleri ile tüzük komisyonunun çalışmaları ele alınacak.
Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun yanı sıra Grup Başkanvekilliğinden istifa eden Muharrem İnce de kurultayda genel başkanlığa aday olacağını açıklamıştı. Ancak, bin 216 kurultay delegesi bulunan CHP’de, genel başkan adayı olabilmek için mevcut delegenin yüzde 10’unun imzası gerekiyor.
 
TÜZÜK DE DEĞİŞECEK
 
Kurultay, Tüzük Komisyonu’nun önerileri çerçevesinde tüzükte aksayan yönleri, örgütün ve genel merkezin taleplerini ele alacak. Her ilden bir üyenin bulunduğu komisyon, kurultaydan bir gün önce Ankara’da bir araya gelerek bir toplantı yapacak.
 
60 KİŞİLİK PM, 15 KİŞİLİK YDK
 
Kurultayın ardından CHP’nin en önemli organı olan 60 kişilik PM seçimi de yine bu olağanüstü kurultayda gerçekleştirilecek. Yüzde 33 kadın ve gençlik kotasının uygulanacağı seçimlerde ‘çarşaf liste’ uygulaması esas. Ancak, yine kurultay delegelerinin yüzde 10 imzasıyla ‘blok liste’ uygulanabiliyor. Kurultayda ayrıca 15 kişilik Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) üyeleri de belirlenecek.
 
GAZETECİ ORDUSU İZLİYOR
 
CHP’nin 18. Olağanüstü Kurultayı’nı akredite olan bine yakın yerel, bölgesel ve ulusal gazeteci takip edecek. Kurultayda gazeteciler için iki ayrı özel salon oluşturacak.
 
Bu salonlarda internet ve telefon bağlantıları gibi gazetecilerin haber yapmasını kolaylaştırıcı olanaklar yer alacak. Konuşmaların yapılacağı salona yer darlığı nedeniyle kamera alınmayacağı, televizyon kuruluşlarına canlı yayın verileceği öğrenildi. Kameralar, fuaye alanları ile oy kullanılacak salona alınacak.
 
SOMALI VE ULUDERELİ KONUKLAR
 
Cuma-cumartesi günleri gerçekleştirilecek olağanüstü kurultayı 2 bine yakın ziyaretçinin izleyeceği belirtildi. Kurultaya bugüne kadar partiye hizmet etmiş çok sayıda onur konuğu davet edildi.
 
Dış misyon ve yurt dışındaki sol parti temsilcilerinin yanı sıra kurultayın özel konukları da olacak. Bu özel konuklar arasında Soma’da, Uludere’de ve Gezi olaylarında hayatını kaybedenlerin yakınları da bulunacağını bildirdi.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X