CHP’de önseçim hareketliliği

YSK tarafından partilere gönderilen Seçim Takvimi Taslağı’nda önseçim için 8 Eylül’ün önerildiği belirtilirken, bu durum 7 Haziran’da 56 seçim bölgesinde önseçim yapan CHP kulislerini de hareketlendirdi.

CHP’de önseçim hareketliliği

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, CHP, 7 Haziran’da gerçekleştirilen milletvekili genel seçiminde 362 adayını önseçimle, kalan adaylardan 35’ini kontenjan, diğerlerini de merkez ve eğilim yoklamalarıyla belirledi.

İstanbul 1. Bölge’de 1,3,5,7 ve 9’uncu sıralar, 2. Bölge’de 1,3,5 ve 7’inci sıralar, 3. Bölge’de 1,3,5,7 ve 9’uncu sıralar, Ankara’da 1. Bölge’de 1,3,5 ve 7’inci sıralar, 2. Bölge’de 1 ve 3’üncü sıralar, İzmir’de ise 1. ve 2. bölgelerde 1,3 ve 5’inci sıralar merkez adaylarına ayrılmıştı.

Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir 2. Bölge’den önseçime girmiş ve ikinci sırada yer almıştı.

Koalisyon görüşmelerinden sonuç alınamaması ve bir erken seçimin gündeme gelmesiyle, CHP’de yeniden önseçim konuşulmaya başlandı.

CHP, sürenin kısıtlı olması nedeniyle Meclis’te erken seçime ilişkin çıkartılacak yasaya bir madde eklenmesini sağlayarak önseçim yapmamayı düşünüyordu ancak bu durum zor bir ihtimal gibi görünüyor.

Kararın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından alınması durumunda, bir tüzük değişikliği için sürenin de kısa olması, CHP’ye yeniden önseçim yapma zorunluluğu doğuruyor.

YSK 8 Eylül’ü önerdi

YSK’nın partilere gönderdiği Seçim Takvimi Taslağı’nda ise önseçim için 8 Eylül’ün önerildiği belirtildi. Bu durum ise 7 Haziran’da 56 seçim bölgesinde önseçim yapan CHP kulislerini yeniden hareketlendirdi.

Önceki seçimlerde kendisi de önseçime giren Kılıçdaroğlu’nun, seçim sürecinde “kontenjan hakkını 1 kez kullananların bir daha kullanamayacağı” yönündeki açıklaması ise listelerde önemli değişikliklerin olacağı şeklinde yorumlanıyor.

Kılıçdaroğlu’nun önseçimden yana olması, “CHP Merkez Yönetim Kurulu’nun büyük çoğunluğunun önseçime girebileceği” şeklinde yorumlanırken, Genel Başkanın Selin Sayek Böke, Ercan Karakaş, Sezgin Tanrıkulu ve Murat Özçelik gibi isimler için ise kontenjan hakkını kullanacağı belirtiliyor. “A Takımını” korumak adına bu sayının artabileceği de değerlendirilirken, söz konusu isimlerin İstanbul, Ankara ve İzmir yerine farklı şehirlerden de aday yapılabileceği aktarılıyor.

Zonguldak, Hatay, Gaziantep, Tokat, Tunceli, Şanlıurfa, Elazığ ve Van gibi şehirlerde ise yeni isimler için merkez yoklaması yapılması planlanıyor.

Kılıçdaroğlu’nun, Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi’nin eşi Gamze Akkuş İlgezdi gibi “tartışma konusu” olan isimlere ise sıcak bakmadığı ifade ediliyor.

Netleşen bir durum yok

Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl ise AA muhabirine, YSK’nın kendilerine gönderdiği Seçim Takvimi Taslağı’nda önseçim için 8 Eylül’ün önerildiğini söyledi.

7 Haziran seçimleri için 56 seçim bölgesinde önseçim yaptıklarını hatırlatan Bingöl, “YSK’nın önerisini partinin yetkili kurullarında değerlendireceğiz” dedi.

Önseçim yapmanın yoğun bir tempo gerektirdiğinin altını çizen Bingöl, örgütün hazırlık yapması için ciddi bir zaman dilimine ihtiyaç olduğunu, konunun netleşmesinin ardından da hızla çalışmalara başlayacaklarını söyledi.

Öte yandan, sürenin kısıtlı olması nedeniyle CHP’nin YSK’dan önseçim tarihinin ileri atılmasını da isteyeceği konuşuluyor.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X