CHP`de parti yönetimi belirleniyor

CHP`nin 18. Olağanüstü Kurultayının ikinci gününde PM ve YDK üyeleri belirlenecek. PM için 474, YDK üyelikleri için de 98 başvuru yapıldı.

CHP`de parti yönetimi belirleniyor
HABERİ PAYLAŞ
CHP’nin 18. Olağanüstü Kurultayının ikinci gününde çalışmalar sürüyor.
 
Ankara Congresium’daki kurultayda, Divan Kurulu Başkanı Engin Altay, kurultayın üçüncü oturumunu açtı.
 
Gündemin, Parti Meclisi (PM) ve Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) üyelerinin belirlenmesi olduğunu ifade eden Altay, adaylara başvurular hakkında bilgi verdi.
 
Başvurular tamamlandı
 
CHP’nin 18. Olağanüstü Kurultayı’nda Parti Meclisi (PM) üyeliği için yapılan başvurular tamamlandı.
 
Divan Başkanı Engin Altay, saat 09.30’da başlayan başvuruların saat 12.00’de sona erdiğini açıkladı.
 
474 başvuru
 
Engin Altay daha sonra yaptığı açıklamada da, Parti Meclisi (PM) için 474 başvuru olduğunu açıkladı. Kurultayda, Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) üyelikleri için de 98 başvuru yapıldı.
 
Altay, 60 kişilik PM ve 15 kişilik Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) üyelikleri için yapılan başvuruları, yapılan itirazların değerlendirilmesinin ardından sıralı olarak okuttu.
 
Altay, Parti PM için 474 başvuru olduğunu açıkladı. Kurultayda, YDK üyelikleri için de 98 başvuru yapıldığını açıkladı.
 
Listenin basım için matbaaya gönderileceği, baskı işleminin tamamlanmasının ardından da 24 sandıkta oylamaya geçileceği belirtildi.
 
Altay tarafından okutulan PM üyeliği başvuru listesinde çok sayıda milletvekilinin yanı sıra bazı isimler de dikkati çekti.
 
Bekaroğlu BYKP’den…
 
BYKP üyelikleri için Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu tarafından 12 aday gösterildi. Delegeler bu adaylar içerisinden 8’ini seçecek. Bu adaylar içerisinde çarşamba günü yapılan Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısında parti üyeliği onaylanan Mehmet Bekaroğlu dokuzuncu sıradan aday gösterildi.
 
Halen MYK üyelikleri devam eden Sencer Ayata, Emel Yıldırım, Seyhan Erdoğdu ve Burhan Şenatalar da bu listede yer aldı. Doç. Dr. Selin Sayek Böke de BYKP’den aday gösterildi.
 
Eski bakanlardan Zekeriya Temizel, Yargıtay Onursal Başsavcısı Vural Savaş, gazeteci Enis Berberoğlu, gazeteci Koray Çalışkan, sanatçı Berhan Şimşek de PM üyeliği için başvuruda bulundu.
 
Balbay ve Özkan da aday
 
İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, Manisa Milletvekili Özgür Özel, Eskişehir Milletvekili Süheyl Batum, Kayseri Milletvekili Şevki Kulkuloğlu, Bolu Milletvekili Tanju Özcan, Adana Milletvekili Ümit Özgümüş, gazeteci Tuncay Özkan, eski Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan da aday oldu.
 
Mevcut MYK üyelerinin tamamı PM için başvururken, Halen PM üyesi olan İlhan Cihaner, Candan Yüceer, Gülseren Onanç, Perihan Sarı, Fikri Sağlar, Zuhal Samlı, Umut Akdoğan, Gül Çiftçi, Sena Kaleli, Gökhan Günaydın, Nihat Matkap, Bülent Kuşoğlu, İhsan Özkes, Durdu Özbolat da adaylık başvurusu yaptı.
 
Karayalçın, Oran ve Keskin başvurmadı
 
Halen PM üyesi olan Murat Karayalçın, Birgül Ayman Güler, Adnan Keskin ve Umut Oran ise aday olmadı.
 
Keskin, dün, “Tarih önünde hepimizin büyük siyasi sorumlulukları vardır. Bu açıdan, siyasi sorumluluğumun bir gereği olarak, olağanüstü kurultayın partinin karşı karşıya bulunduğu sorunların aşılmasına olumlu katkı sağlamayacağı inancında olduğum için hiçbir göreve aday değilim” açıklamasında bulunmuştu.
 
Oran da genel başkanlık seçim sonuçlarını hatırlatarak, “Ortaya çıkan bu tablo karşısında herhangi bir biçimde PM üyeliği girişiminde bulunmama kararı aldım” değerlendirmesini yaptı.
 
İnce başvuru yapmadı, Okay başvurdu
 
Kurultay’da genel başkan adayı olan Yalova Milletvekili Muharrem İnce ise PM üyeliği için başvurmadı. İnce’nin bir “anahtar liste” çıkaracağı belirtiliyor.
 
Öte yandan Eski MYK üyelerinden Hakkı Süha Okay da PM üyeliği için başvuruda bulundu. Okay, 83’ncü sıradan aday oldu.
 
1992 doğumlu aday
 
Deniz Gezmiş’in ağabeyi Bora Gezmiş de PM üyeliği için başvuru yaptı. 1992 doğumlu Bilkent Üniversitesi Bankacılık ve Finans Bölümü öğrencisi Ayşe Ecem Çelik de PM üyeliği için başvurdu.
 
Dört yıl önce CHP üyesi olduğunu belirten Çelik, “Gençlerin sevgi, saygı ve dayanışma değerlerine göre, uygar insanlar olarak yetişmesi için çalışağım” dedi.
 
Kılıçdaroğlu’nun listesi
 
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun PM ve YDK için hazırladığı belirtilen belirtilen “Birlik ve Kardeşlik Listesi” delegelere dağıtıldı. Listede, Emrehan Halıcı ile Faruk Loğoğlu yer almadı.
 
Mehmet Bekaroğlu’nu Bilim Yönetim ve Kültür Platformu’ndan aday gösteren Kılıçdaroğlu’nun listesinde, gazeteci Enis Berberoğlu, Türkiye’nin ilk Kamu Güvenliği Müsteşarı Büyükelçi Murat Özçelik, gazeteci Tuncay Özkan ile Sivas olayları sırasında hayatını kaybeden Metin Altıok’un kızı Zeynep Altıok da yer aldı.
 
Bursa Milletvekili Sena Kaleli, Ankara Milletvekili Levent Gök, Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, İzmir Milletvekili Alaattin Yüksel, Sakarya Milletvekili Engin Özkoç da bu listede yer aldı. Eski MYK üyesi Gülseren Onanç da yeniden aday gösterilen isimlerden.
 
Genel Başkan Yardımcıları Emrehan Halıcı ile Faruk Loğoğlu’nun yer almadığı listede, diğer genel başkan yardımcıları bulunuyor.
 
Kılıçdaroğlu’nun listesinde, PM’de 23, YDK’da 8, BKYP’de 3 olmak üzere 34 milletvekili yer alıyor.
 
Buna göre, Kılıçdaroğlu’nun olduğu belirtilen Birlik ve Kardeşlik Listesi’ndeki PM adayları şunlar:
 
“Saliha Sera Kadıgil, Sena Kaleli, Ercan Karakaş, Haluk Koç, Ümran Köksüz, Bülent Kuşoğlu, Nihad Matkap, Ekrem Kerem Oktay, Gülseren Onanç, Kadir Gökmen Öğüt, İrfan Önal, Yasemin Öney Cankurtaran, Durdu Özbolat, Murat Özçelik, Tuncay Özkan, İhsan Özkes, Engin Özkoç, Faik Öztrak, Serpil Öztürk, Şafak Pavey, Şenal Sarıhan, Mehmet Ali Susam, Sezgin Tanrıkulu, Gürsel Tekin, Zekeriya Temizel, Bülent Tezcan, Erdoğan Toprak, Halit Toraman, Elif Uzunşimşek, Hüseyin Yaşar, İdris Yıldız, Candan Yüceer, Alaattin Yüksel, Gürkut Acar, Onursal Adıgüzel, Veli Ağbaba, Ezgi Akar, Yakup Akkaya, Zeynep Altıok, Enis Berberoğlu, Tekin Bingöl, Rana Bozkurt, Volkan Canalioğlu, Cemal Canpolat, İlhan Cihaner, Aytun Çıray, Gül Çiftçi, Zeki Eker, Ahmet Ertuğrul, Levent Gök, Didem Gültekin, Fevzi Gümüş.”
 
Kılıçdaroğlu’nun 15 üyeden oluşan YDK listesinde yer alan isimler de şöyle:
 
Milletvekilleri İhsan Kalkavan, Tufan Köse, Mustafa Moroğlu, Ensar Ögüt, Ali Özgündüz, Serdar Soydan, Uğur Bayraktutan, Refik Eryılmaz ile Sumru Karaer, Sezgin Kaya, Ali Paşa Tan, Turan Aydoğan, Selahattin Balta, Saniye Barut, Selahattin Emre.”
 
Anahtar listeler
 
Öte yandan oylamanın başladığı kurultay salonunda farklı renklerde “anahtar listeler” de delegelere ulaştırıldı.
 
Kırmızı renkte “sol kanat örgüt anahtar listesi” yayınlanırken, Muharrem İnce’nin olduğu ifade edilen “Umudun anahtar listesi” de dağıtılıyor. Bu listede Hakkı Süha Okay, Tanju Özcan, Ümit Özgümüş, Zuhal Samlı, Süheyl Batum, Fikri Sağlar gibi isimler yer alıyor.
 
Adayların tanıtım yarışı
 
Bu arada kurultayın yapıldığı ATO Congresium salonunda adayların tanıtımları renkli görüntülere sahne oluyor.
 
Koridorlar boyunca stantlar kuran adaylar, broşürlerin yanı sıra üz

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X