‘CHP’nin ön şartı yok’

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, NTV canlı yayınında yaptığı açıklamada koalisyon için ön şartları olmadığını söyledi.

‘CHP’nin ön şartı yok’

7 Haziran seçimleri sonrası gündeme gelen “koalisyon” ihtimalleri siyasetin gündemini meşgul ediyor.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, NTV canlı yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Milletin tercihini ortaya koyduğunu ve partilerin seçim sonuçlarını doğru okuması gerektiğini ifade eden Altay, “AK Parti ile bir temas yapmayacağız anlamı olmasın. Parlamento hükümet kurma konusunda çok rahat. Siyasette her şey mümkün, imkansız diye bir şey yok” diye konuştu.

Kurulacak olası bir koalisyonun uzun süreli olması gerektiğinin altını çizen Altay, şunları kaydetti:

“3-5 aylık bir hükümet kurulmamalı. Ekonomi çevresi kısa ömürlü bir koalisyon nedeniyle tıkanabilir. Kısa vadeli hükümetlerin kurulması Türkiye’ye zarar verebilir. CHP olarak hiçbir ön şart koymuyoruz. Siyaset müzakere ve açık kapı işidir. 

Kapı kapatarak siyaset yapamayız. Türkiye’yi hükümetsiz bırakmama konusunda tarihi bir görevimiz olduğunu biliyoruz. Bu görev bize verilirse daha büyük bir sorumlulukla bunu yapacağız.

CHP olarak şunla koalisyon yaparız ya da yapmayız diye bir görüş açıklamadık. Kırılıp döküleni toplamak için tüm partiler bizim için eşittir.”

ERDOĞAN-BAYKAL GÖRÜŞMESİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Deniz Baykal arasında gerçekleştirilen görüşme talebinin kimden geldiğine yönelik soruya Altay, “Kesin bilgi olarak söylüyorum. Talep Köşk’ten geldi, yani kaçak saraydan geldi” yanıtını verdi.

Altay, görüşmeye ilişkin şunları söyledi:

“Cumhurbaşkanının geçici Meclis Bbaşkanı’yla görüşme yapması çok rastlanılan biri değil. Cumhurbaşkanı burada bir algı operasyonu düşünüyor. Bu seçimlerin bir tek kaybedeni var, o da sayın Erdoğan’dır. Bu bakımdan bunu bir algı operasyonu olarak yorumluyorum. 

Baykal Meclis Başkanı sıfatıyla Cumhurbaşkanına vekalet etme görevine haizdir. Bu çerçevede bir görüşme olursa bir şey diyemem ama Erdoğan’ın hükümet kurma süreciyle ilgili bir talebi olmasına ihtimal vermiyorum.

Erdoğan anayasal sınırlar dışına çıkarak, toplumu kutuplaştırdı. Erdoğan’ın bu görüşme talebini, yumuşama sinyali olarak görüyorum. Siyasette liderler hemen bir araya gelmez. Önce alt kadrolar görüşür. Bu işin koşulları vardır.”

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X