‘CHP’yle görüşme devam edecek’

Başbakan Davutoğlu, koalisyon görüşmelerine dair, “Mutabık kalınmış bir koalisyonun müzakereleri değil bunlar” dedi.

‘CHP’yle görüşme devam edecek’

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Davutoğlu, Koalisyon görüşmeleri ile ilgili olarak, “Mutabık kalınmış bir koalisyonun müzakereleri değil bunlar. Bunlar, bir müzakere öncesinde, tarafların birbirini doğru anlamalarını temin edici ön görüşmeler. Bir yanlış anlaşılma varsa bunun giderilmesi, istikşafi, yani karşılıklı keşfetmeye ve muhtemel bir müzakere, bir hükümet ortaklığı müzakeresi başlayacak zemin varsa müzakere ondan sonra başlayacak. O da ikinci turda ortaya çıkacak bir durum” ifadelerini kullandı.

“Psikolojik eşiği aşacak bir güven ortamının sağlanması hedeflenecek”

Davutoğlu, “Usul bağlamında söyleyeceğimiz şey şudur, bizim hükümet kurma görevi esnasında yapacağımız müzakerelerde ilk tur yani bu hafta gerçekleşecek turlarda muhataplarımızla, genel başkanlarla ilk değerlendirmeler karşılıklı ilkesel duruşlar, bir anlamda psikolojik eşiği aşacak bir güven ortamının sağlanması hedeflenecek. Niyet ve irade konusunda hepimizin berrak, billurlaşmış bir düşüncede buluşması temin edilmeye çalışılacak” şeklinde konuştu.

“Bizim irademiz, niyetimiz, samimiyetimiz açıktır”

“Küresel ve bölgesel alanda çok yoğun devinimlerin, gelişmelerin yaşandığı bir dönemde hepimize düşen temel görev, ülkemizin ufkunu açacak bir hükümet yapısının bir an önce ortaya çıkmasıdır” ifadelerini kullanan Başbakan Davutoğlu, “Bizim irademiz, niyetimiz, samimiyetimiz açıktır. Görüşmelerde karşılıklı bir görüş oluşması halinde güçlenerek görüşmeler devam eder. Milletimize güzel ve hayırlı haberleri en kısa sürede verme imkanına kavuşuruz” dedi.

“Kılıçdaroğlu’yla baş başa bir görüşme gerçekleşmediği”

Başbakan Davutoğlu, koalisyon görüşmesinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’yla baş başa bir görüşme gerçekleşmediğini kaydederek, “Ekiplerimiz gayet sıcak ve herkesin de fikrini rahatlıkla ifade ettiği bir ortam vardı. Ama belli bir aşamada liderlerle baş başa görüşme talebi gelmesi durumunda buna da olumsuz bakmam” diye konuştu.

“Koalisyon görüşmeleri için temsilci belirlendi”

Davutoğlu, CHP ile yürütülecek koalisyon görüşmeleri için temsilci olarak Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’i görevlendirdiğini bildirdi.

KCK’nın açıklamaları

Davutoğlu, KCK’nın açıklamaları ile ilgili bir soruyu da “Biz bu tür tehdit ve şantajlar karşısında atılması gereken adımlardan hiçbir şekilde bir adım dahi geri durmayacağımız gibi Türkiye’de kamu düzeninin tesisi için her türlü tedbiri de almaya kararlıyız” şeklinde yanıtladı.

“Çözüm Süreci’ne darbeyi taahhüdünü yerine getiremeyenler vurdu”

“Eğer Çözüm Süreci’ne birisi darbe vurmuşsa 2013 Mayıs’ında silahlı grupların Türkiye’yi terk etmesi sözünü, taahhüdünü yerine getiremeyenler vurdu” diyen Başbakan Davutoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“O zamandan bu yana biz sabırla bu silahlı grupların Türkiye’yi terk etmesi ve silahların terkini bekledik. Hep bunu talep ettik ama bir taraftan da demokratikleşme çabalarında da ödün vermedik. Şimdi de halkımızın demokratik hakları konusunda hiçbir şekilde geri adım atmayacağız ancak (KCK’nın açıklamaları) bu şekilde ifadelerle ülkemizi, meşru hükümeti, Meclis’imizi tehdit eden yaklaşımlara da kesinlikle prim vermeyiz.”

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X