Çiftçi tarlaya indi

Sezonun ilk ürünü olan bezelye ekimi için tarlaya inen Yenişehirli çiftçiler, yeni sezona umutlu bir başlangıç yaptı.

Çiftçi tarlaya indi

GÜRHAN ADANA

Yenişehirli çiftçi yeni sezonun ilk mesaisine başladı. Çiftçiler sezonun ilk ürünü için tarlaya indi. Geçen yıl ekim ve kasım aylarında ekilen buğdayların gelişiminden memnun olan çiftçiler, bir yandan da sözleşmeli ekim heyecanı yaşıyor. 

Haziran ayında hasatı yapılacak olan bezelye için konserve fabrikalarıyla çiftçinin sözleşme yaptığını belirten Ziraat Odası Başkanı Sadi Aktaş, bu yıl 15 bin dönüm alana bezelye ekimi yapılmasını tahmin ettiklerini bildirdi. 

Bu arazilerin yaklaşık 10 bin dönümünün sözleşmeli ekimle işlenebileceğini kaydeden Aktaş, “Çiftçimiz sözleşmeli ekim modeliyle hem pazar, hem sattığı ürünün tahsilatında yaşadığı sorunlarla karşılaşmıyor” dedi.

180 BİN DÖNÜM ARPA VE BUĞDAY

Her yıl bu aylarda yeni sezona merhaba dediklerini ve beklentiler içine girdiklerini belirten Ziraat Odası Başkanı Sadi Aktaş, tarımsal faaliyetlerin son durumunu değerlendirdi. 

Bugüne değin görülen kar ve yağmur yağışlarının etkisiyle buğday ve arpada verim artışı beklediklerini anlatan Aktaş, geçen yıl yağış görülmemesi nedeniyle verim ve rekolte düşüşü görüldüğünü deli getirdi. 

Bu sezon 160 bin dönüm alana buğday, 20 bin dönüm alana da arpa ekimi yapıldığını kaydeden Aktaş, bunun 120 bin dönümünün sulanamayan kıraç arazilerde bulunduğuna dikkat çekti. 

REKOLTE ARTIŞI BEKLENİYOR

Haziran ve temmuz aylarındaki hasatta geçen yıla göre verim ve rekoltenin artmasını beklediklerini belirten Ziraat Odası Başkanı Sadi Aktaş, “Geçen yıl dönüme 250 kilo buğday alınan bir tarladan 400 kilo, 600 kilo ürün alınan tarladan ise 800 kiloya yakın buğday alabileceğimizi sanıyoruz” diye konuştu.

TOHUMLUK MISIR YAYGINLAŞIYOR

Geçen yıl 3 firmanın tohumluk mısır yetiştirilmesi konusunda çiftçilerle sözleşme yaptığını hatırlatan Aktaş, bu yıl sözleşme yapacak firma sayısında artış beklediklerini belirtti. 

Aktaş,  “Tohumluk mısır yetiştirilmesinde de bezelyede olduğu gibi sözleşme yapan firma ve çiftçi sayısının artmasını bekliyoruz. Önümüzdeki günlerde ilçeye gelecek olan firma yetkilileriyle bu konuyu ele alıp çiftçiyle sözleşmeli ekim yapılmasının artması için görüşmeler yapacağız” ifadelerine yer verdi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X