Çiftçilere ÇKS uyarısı

TZOB Başkanı Bayraktar, ”Çiftçilerimizin yoğunluk yaşanabileceği ihtimalini göz önünde bulundurarak, son günü beklemeden bir an önce 2015 yılı ÇKS kayıtlarını yaptırmalarında fayda var” dedi.

Çiftçilere ÇKS uyarısı
HABERİ PAYLAŞ

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Çiftçi Kayıt Sistemi’nde (ÇKS) başvuruların 30 Haziran salı günü mesai saati bitiminde sona ereceğini söyledi.

Bayraktar, yazılı açıklamasında, yeni ÇKS yönetmeliğinde 2015 yılı için son başvuru tarihinin 31 Aralık 2014 olarak belirlendiğini hatırlatarak, yönetmelik değişikliğiyle önceki başvuru formlarında değişiklik yapılması, çiftçi alışkanlıkları, sistemde meydana gelen aksaklıklar nedeniyle işlemlerin uzadığını belirtti.

BİR AN ÖNCE YAPTIRSINLAR

Yaşanan sorunlar nedeniyle ÇKS başvurularının 31 Aralık 2014 tarihinde tamamlanmasının mümkün olmadığını dile getiren Bayraktar, şöyle devam etti:

”Girişimlerimizle, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, ÇKS kaydı başvurularıyla ilgili süreyi, 31 Aralık 2014 tarihinden 30 Haziran 2015 tarihine uzattı. Üreticilerimiz, 30 Haziran 2015 Salı günü mesai bitimine kadar, 2015 yılı ÇKS başvurularını yaptıracaklar. Çiftçilerimizin yoğunluk yaşanabileceği ihtimalini göz önünde bulundurarak son günü beklemeden bir an önce 2015 yılı ÇKS kayıtlarını yaptırmalarında fayda var. Üreticilerimiz, Odalarımızdan alacakları çiftçi belgesi ve diğer belgeler ile tarım il ve ilçe müdürlüklerine başvuracaklar.”

DESTEK ALABİLMEK İÇİN ŞART

Çiftçilerin herhangi bir mağduriyet yaşamamaları için, 2015 ÇKS başvurularını yaptırmalarının kendi yararlarına olduğunu bildiren Bayraktar, söz konusu kaydı yaptıranların desteklerden yararlanabildiğine dikkati çekti.

GÜNCELLEME 15 TEMMUZDAN SONRA

Çiftçilerin 30 Haziran’dan sonra sahip olacakları veya kiralayacakları tarım arazileri dışında yeni bir çiftçi ve arazi kaydı yapamayacağına işaret eden Bayraktar, ”Ancak çiftçiler, içinde bulunulan üretim yılında ÇKS’ye kayıtlı tarım arazileri üzerindeki üretim bilgilerinin güncellenmesini, üretim yılının 15 Temmuz-15 Ağustos tarihleri arasında yapabilecek. Mücbir sebeplerden kaynaklanan üretim bilgisi değişiklikleri de üretim yılı içinde yapılabilecek” değerlendirmesinde bulundu.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X