Çiftçiye 1 milyar TL destek

Bu haftaki ödemelerde hem hayvancılık hem de fındık ve çay destekleri olduğunu kaydeden Bakan Eker, ”Bu daha çok Karadeniz Bölgesi’ni ilgilendiriyor” dedi.

Çiftçiye 1 milyar TL destek

ıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, bu hafta 1 milyar liraya yakın destek ödemesi yapacaklarını belirterek, ”Ocak ayından bu yana verilen destek 3,5 milyar lira olacak” dedi.

Bakan Eker, Ankara’nın Çubuk ilçesinde kurulan Tarım Sektörü Entegre Yönetim Bilgi Sistemi (TARSEY) kapsamında kurulan Zirai Gözlem ve Ölçüm İstasyonunun tanıtım toplantısında, TARSEY’in dev bir proje olduğunu söyledi. Bu projenin dünyada ilk ve tek olduğunu ifade eden Eker, devletin ilgili tüm birimlerinin, üreticilerin, muhtarların, tüketicilerin bu sistemden istifade ettiklerini anlattı.

PROJENİN PATENTİ BİZE AİT

Sistemin Türkiye’nin üretim ve tüketim modeline göre tasarlandığını vurgulayan Eker, ”Tasarım ve patenti bize ait. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın teknik personelinin, ilgili birimlerle çalışarak geliştirdiği bir sistem. Sadece tarımda değil bilişim ve teknoloji alanında da Türkiye’nin ulaştığı seviyeyi dünyaya bu proje ile anlatmış, göstermiş olduk” diye konuştu.

BÜROKRASİYİ AZALTIYOR

Eker, TARSEY sayesinde bürokrasinin azaldığını, çiftçinin il ve ilçe müdürlüklerine gitmesine gerek kalmadığını vurguladı. Uydudan alınan verilerin, devletteki kayıtlar, arazide TARGEL personelinin çalışmaları ve Zirai Gözlem ve Ölçüm İstasyonları’ndan sağlanan bilgilerle bir sistem içinde birleştiğini dile getiren Eker, çiftçi ve ilgili devlet kurumlarının bu bilgilere ulaşabileceğini söyledi.

HEM GÖRÜYOR HEM ÖLÇÜYOR

Zirai Gözlem ve Ölçüm İstasyonlarının yerden yüksekliğinin 11 metre olduğunu anlatan Eker, şöyle devam etti: ”360 derece kamerasıyla görme özelliği, gece görüşü var. Duyma ve konuşma özelliği var. Hem görüyor hem duyuyor hem konuşuyor ve kaydediyor. Yüz tanıma özelliği var. İnsan kulağının duymadığı sesleri alıp, kaydediyor. Tarlada mikrobiyolojik hareketliliğin seslerini kaydediyor, hastalık riskine karşı ikaz ediyor. Bu bilgilerle biz, bütün verim tahminlerini yapabiliyoruz.”

DÜNYAYA PAZARLANABİLİR

Türkiye’nin teknolojik düzeyini gösteren bu sistemin dünyaya pazarlanabileceğinin altını çizen Eker, sistem sayesinde marketteki ürünün üzerindeki etiketle ürünün nerede, nasıl ve hangi koşullarda üretildiğinin görülebileceğini kaydetti. Bakan Eker, tarımsal desteklere ilişkin de değerlendirmelerde bulundu. Bu hafta 1 milyar liraya yakın destek ödemesi yapacaklarını bildiren Eker, şöyle konuştu: ”Bu yıl ocak ayından bu yana çiftçiye verilen toplam destek 3,5 milyar lira olacak. Bu hafta verilecek destekte hem hayvancılık hem de fındık ve çay destekleri var. Bu daha çok Karadeniz Bölgesini ilgilendiriyor. Biz, yılın ilk altı ayında toplam destek miktarının yüzde 70-75’ini ödemiş olacağız. Onun için programımızı yaptık.”

TABLET HEDİYE ETTİ

 

Konuşmasının ardından 5 çiftçiye tabletlerini takdim eden Eker, daha sonra Tarımsal Gözlem İstasyonu’na mikrofon aracılığıyla çeşitli komutlar vererek, cevaplarını aldı.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X