Çilek çiftçinin umudu oldu

Büyükorhan`da Eylül ayında çilek üretimi yapılıyor. Büyükorhan`da ekimi yapılan ve yüksek verim elde edilen Albion çileği çiftçinin yeni umudu oldu.

Çilek çiftçinin umudu oldu
AYDIN KURMUŞ
 
Büyükorhan’da Mayıs ayında başlayan çilek hasadı Ekim ayı sonuna kadar devam ediyor. Kokusu, rengi, büyüklüğü ve hormonsuz olması özelliğiyle de dikkat çeken Yediveren cinsinden Albion çileğinin sonbaharda da yetişmesi üreticileri sevindirdi.
 
İlçe Merkezi ve köylerde yetiştirilmeye başlanılan ve pazar sıkıntısı olmadan alıcısı bulunan çileğin kilosu ise 4 ila 6 liradan satılıyor. Büyükorhan İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Cemil Sak, ‘Yediveren cinsinden Albion çilek diye tabir ettiğimiz çileğin hasadı, Ekim ayına kadar devam ediyor. Bu sayede üreticimiz maddi olarak istediğini aldığı gibi, vatandaşımız da organik ve yüzde 100 doğal çilek yemeye devam ediyor. Yöremizde Yediveren cinsinden Albion çeşidi çileği daha çok yaygınlaştırarak, yöre ekonomisini daha canlı hale getirmek için elimizden gelen desteği veriyoruz’ dedi.
 
HAFTADA 150-200 KİLO
 
İlçe Tarım Müdürlüğü’nün hazırladığı projeye başvuruda bulunduğunu belirten çiftçi Yusuf Bozkuş, ‘Çilek denilince akla eskiden yerli çilek diye tabir ettiğimiz çilekler gelirdi. Büyükorhan’da Yediveren cinsinden Albion çileğini iki yıldır yetiştirip, hasadına Mayıs ayının 20’sinde başlıyoruz. Yediveren olduğu için Ekim ayı sonuna kadar başta Bursa olmak üzere Büyükorhan ve halkına organik çilek satıyoruz. Kendime ait iki dönümlük yerimde yetiştirdiğim çileklerimi, her hafta bir iki kez topluyorum. Haftalık ortalama 150 ile 200 kilo arasında ürün toplayarak satıyorum. Çileğin kilosunu 4 ila 6 liradan ve pazara gitmeden bazen tarlamda bazen de ilçe merkezinde satıyorum’ dedi.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X