Çilek üreticisi umduğunu bulamadı

Büyükorhan’da bu yıl çilek üreticileri hava koşulları nedeniyle bu yıl çilekten istediği verimi alamadı. Çileğin etkili olan yağışlar nedeniyle çürümesi üreticiyi zor durumda bıraktı. Rekolte geçmiş yıllara oranla yarı yarıya düştü.

Çilek üreticisi umduğunu bulamadı
HABERİ PAYLAŞ

AYDIN KURMUŞ

Büyükorhan’da geçiminin büyük bir kısmını çilek üreticiliğinden sağlayan üreticiler iklim şartlarından etkilenen ürünlerle zor durumda kaldı. 

Çileğe güvenerek çilek hasadı zamanında ödemek üzere hayvanlarına yem, çeyiz eşyası ve diğer harcamalar için borç aldıklarını belirtilen üreticiler zor durumda kaldıklarını belirttiler. 

Üreticiler mevsimsel nedenlerden dolayı çileğin dalında çürüdüğünü ve hastalığı yakalandığını, bu nedenden dolayı rekoltenin geçen yıllara oranla yarı yarıya düştüğünü belirtirken, geçen yıl 5 dönümlük bir bahçeden 6 tona yakın çilek alınırken, bu yıl ise sadece 1 tona yakın çilek alındığını söyledi. 

YÜZDE 50 KAYIP

Büyükorhan Ziraat Odası yetkililerinden alınan bilgiye göre Büyükorhan’da, yılda ortalama 6 bin ton olan rekolte, bu yıl mevsimsel etkiler nedeniyle yarı yarıya düştü. Yağışlar nedeniyle bu yıl çilek üretiminde ciddi oranda rekolte kaybının olduğu belirtildi. Büyükorhan’da arazi ve iklim yapısı nedeniyle her üç aileden birinin çilek üretimi yaptığı, genellikle 3-5 dönümlük arazilerde çilek üretildiği belirtilirken, arazi yapısı nedeniyle çilek üretiminin sınırlı oranda yapıldığı, üreticilerinde bu yüzden fazla bir gelir sağlayamadığı vurgulandı.

Büyükorhan Ziraat Odası Başkanı Harun Baş ‘İlçemizdeki yıllık çilek üretimi 6 bin ton civarına çıkıyor. Bu sene rekolte 2-3 bin tona kadar geriledi. Yüzde 25 verim alabildik. Geçmiş yıllarda kilogramı 1 liradan satılan çilek bu yılı 2,5 liradan alıcı buldu. Sanayici istediği ürünü bu yıl buralardan bulamadı. Onlar da büyük bir sıkıntıya girdi. Artık umudumuz yeni sezon’ diye konuştu.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X