Çin’den ithalat hız kesmiyor

Türkiye’nin, Çin’den ithalatı son 5 yılda yaklaşık 2 katına çıkarak 25 milyar dolara yaklaştı.

Çin’den ithalat hız kesmiyor

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinden derlenen bilgilere göre, dünyanın önemli ihracatçı ülkeleri arasında yer alan Çin ile Türkiye arasındaki ticari ilişkiler 2009-2013 kapsayan 5 yılda hızlı bir gelişim gösterdi. İki ülke arasındaki toplam ticaret hacmi, söz konusu dönemde yüzde 112 artışla 14,3 milyar dolardan 30,3 milyar dolara yükseldi.

UYARILARA RAĞMEN

Bu dönemde kamuoyunda Çin mallarının ‘kalitesizliği’ üzerine çok fazla değerlendirme yapılmasına karşın, bu durum bu ülkeden ithalatı etkilemedi. Son 5 yılda Çin’den yapılan ithalat yaklaşık yüzde 95 artarak, 12,7 milyar dolardan 24,7 milyar dolara ulaştı. Bu yılın ekim ayı sonu itibarıyla Çin, 20,6 milyar dolar ile ithalatta ilk sırada yer aldı.

EN ÇOK ELEKTRİK CİHAZ

Türkiye’nin Çin’den en fazla ithal ettiği ürünlere bakıldığında ilk sırayı yaklaşık 7 milyar dolar ile ‘elektrikli makine ve cihazlar, ses kaydetme-verme, televizyon görüntü ses kaydetme-verme cihazları ile bunların aksam ve parçaları’ aldı. Bu ürün grubunu 6 milyar dolar ile ‘kazanlar, makineler, mekanik cihazlar ve aletler, nükleer reaktörler, bunların aksam ve parçaları’ ithalatı takip etti. ‘Plastik ve mamulleri’ de 1 milyar dolar ile ithalatta 3. sırada yer alan ürün grubu oldu.

ÜRETTİĞİMİZ ÜRÜNLERİ DE ALIYORUZ

Ürün grupları açısından değerlendirildiğinde Türkiye’nin üretimde dünyada ilk sıralarda bulunduğu ürünlerin de ithalat kalemleri arasında yer alması dikkati çekti. 

Ekim sonu itibarıyla küresel anlamda demir-çelik üretiminde 8. sırada yer alan Türkiye’nin bu alandaki ithalatı 5 yıl içinde yüzde 47 artarak, 365,5 milyon dolara yükseldi. Aynı ürün grubunda bu yılın 10 ayında gerçekleştirilen ithalat da geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 55 arttı ve 457 milyon dolara çıktı. Türkiye’nin, Avrupa’nın üretim üssü konumunda bulunduğu ayakkabı alanında yapılan ithalatta da benzer bir tablo ortaya çıktı.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X