Çin’den vatandaşlarına ‘tek çocuk’ uyarısı

Çin, ülkede iki çocuğa izin veren yeni yasanın onaylanmasının beklendiği mart ayına kadar çiftlere beklemeleri uyarısında bulundu.

Çin’den vatandaşlarına ‘tek çocuk’ uyarısı

Şinhua ajansının haberine göre, Çin aile planlaması yetkilileri, iki çocuğa izin veren yeni yasanın, ülkenin en büyük yasama organı Ulusal Halk Kongresi’nin mart ayındaki yıllık oturumunda onaylanana kadar “tek çocuk” politikasının yürürlükte olduğunu belirtti.

Çin Ulusal Sağlık ve Aile Planlaması Komisyonu (NHFPC), yerel bir yetkilinin yeni çocuk yasasının duyurulmasıyla geçerli olduğu açıklamalarını yalanlayarak yeni yasanın onaylanmadan keyfi olarak uygulamaya konulması konusunda eyaletlerdeki yetkilileri uyardı.

Ülkenin 2016-2020 dönemi sosyal ve ekonomik reformlarının belirlenmesi için yapılan geçen haftaki toplantıların son gününde Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi, ülkede “tek çocuk” politikasının kaldırıldığını açıklamıştı.

Aile Planlaması Komisyonu, vazgeçilen tek çocuk politikasıyla ülke nüfusunun 2030’da 1,45 milyara ulaşacağını ve her yıl ortalama 20 milyon doğumun beklendiğini kaydetti.

Dünyanın en kalabalık ülkesi Çin’in 2014 sonunda nüfusu 1,37 milyar olarak açıklanmıştı.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X