Çipras’a kriz kravatı

İtalya Başbakanı Matteo Renzi, hiçbir ortamda kravat takmayan Yunan mevkidaşı Aleksis Çipras’a, ülkesinin krizden kurtulması halinde takmak üzere kravat hediye etti.

Çipras’a kriz kravatı

Avrupa turuna çıkan Yunanistan’ın çiçeği burnunda Başbakanı Aleksis Çipras, Güney Kıbrıs’ın ardından İtalya’nın başkenti Roma’ya geçti. İtalya Başbakanı Matteo Renzi, başbakanlık sarayı Chigi’de Çipras’ı kabul etti. Bir saati aşkın süren görüşmenin ardından iki lider, ortak bir basın toplantısı düzenledi. Neşeli bir ortamda geçen basın toplantısına, Renzi’nin Çipras’a hediye ettiği kravat damgasını vurdu. 

KRİZ KRAVATI

“Aleksis’in güzel bir düşüncesi var; Yunanistan, zor kriz ortamından çıkana kadar kravat takmayacak. Biz Yunanistan’a gerçekten yardım etmek istiyoruz. Yunanistan’ın krizden çıkacağı an da gelecek ve o zaman ilk olarak bir İtalyan kravatı takacak” diyerek, İtalya’nın geçen ay devrettiği  Avrupa Birliği (AB) dönem başkanlığı için hazırlanan bir kravatı Çipras’a hediye etti. Çipras da gülerek, “Hükümetim krize nihai çözüm bulduğu zaman bu kravatı takacağıma söz veriyorum” dedi. 

Çipras’ın ise meslektaşına, İtalya’nın Yunanistan’a yakın bölgelerinden Puglia bölgesine ait, ancak Yunanca ezgilerin olduğu bir müzik CD’si hediye etmesi dikkat çekti.  Bu arada, Çipras’ın beraberindeki heyette yer alan erkeklerin de kravat takmadığı gözlendi. 

RENZİ BASIN TOPLANTISINDA CEP TELEFONUYLA UĞRAŞTI  

Basın toplantısında gözlerden kaçmayan bir olay da yaşandı. İtalya Başbakanı Renzi, Çipras’ın ve kendi açıklamalarının ardından tercümanın çeviri yaptığı anlarda sık sık cep telefonunu eline alarak, mesaj yazdı ve okudu. Okuduğu bazı mesajların ardından Renzi’nin kurmaylarına dönerek, olumsuz anlamda başını sallaması dikkatlerden kaçmadı. Foto muhabirleri ve kameramanlar da bu anları görüntüleme fırsatını kaçırmadı.  

Basın toplantılarında cep telefonunu sürekli eline alma alışkanlığı edinen Renzi, Kasım ayı sonunda Roma’ya gelen Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi ile yaptığı basın toplantısında da sürekli telefonuyla uğraşmış ve Arap medyasının tepkisini çekmişti.

ÇİPRAS: AVRUPA’DA ÇATLAK OLUŞTURMAK İSTEMİYORUZ  

İkisi de 40 yaşında olan genç liderler, basın toplantısında ise başta Yunanistan olmak üzere Euro Bölgesi’ndeki kriz hakkında konuştu. Çipras’ın elde ettiği seçim başarısını öven Renzi, Yunanistan seçimlerinin sonuçlarını, krizi yaşayan bir nesle umut mesajı olarak okumak gerektiğini belirterek, “Aynı yaştayız, farklı deneyimlerden geçtik ve farklı politik ailelere mensubuz, ama bazı şeyleri değiştirmek için aynı siyasi görüşlere sahibiz” dedi.  

İtalya Başbakanı Renzi, AB ve Yunanistan arasında uzlaşma koşulları bulunduğuna dikkat çekerek, Yunanistan için AB kurumları ile güçlü bağlar olmasının önemini vurguladı.  

Çipras ise Renzi ile görüşmelerinin yapıcı olduğunu ifade ederek,  Avrupa’da temel ilkeleri yeniden belirlemenin önemli olduğunu, Yunanistan’ın büyüme önerisine karşı öneri beklediklerini söyledi. 

YUNANİSTAN’DA KRİZİN SONU HAZİRANDA GÖRÜLÜR

Öte yandan, Roma’da İtalyan gazetecilerle bir araya gelen Yunanistan Maliye Bakanı, “Haziran’dan itibaren Yunanistan krizinin sonunu görebiliriz” ifadelerini kullandı.  

Aleksis Çipras, Çarşamba günü de Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ve AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ile görüşecek. Bu arada İtalyan medyası Renzi’nin, Yunanistan ile Almanya arasında arabuluculuk görevi üstlenebileceğine dikkat çekti. 

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X