Clinton en `baba` müze için geliyor

Isparta`da Süleyman Demirel Demokrasi ve Kalkınma Müzesi`nin açılış tarihi 26 Ekim olarak değiştirildi.

Clinton en `baba` müze için geliyor
Açılışa, Türkiye’den çok sayıda siyasetçi ve devlet adamının yanı sıra, ABD eski Başkanı Bill Clinton ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev gibi dünya liderleri davet edildi.
 
Isparta’nın Atabey İlçesi’ne bağlı İslamköy’de bulunan, ‘Demirel Külliyesi’ olarak da adlandırılan Süleyman Demirel Demokrasi ve Kalkınma Müzesi’nin daha önce 19 Ekim olarak belirlenen açılış tarihi, 26 Ekim Pazar gününe alındı.
 
Türkiye’nin 55 yıllık siyasi tarihine damga vuran 9’uncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in hayatını anlatan, 6 milyon belge ve eşyanın bulunduğu müzenin yapımına 1994 yılında başlandı ve bugüne kadar 40 milyon lira harcandı.
 
Müzenin açılışı için Demirel ailesinin kapsamlı bir program hazırladığı belirtildi. Görev yapacak personelden güvenlik önlemlerine kadar tüm program valilikle işbirliği içinde gerçekleştirilecek. Açılışa CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve çok sayıda siyasetçiyle devlet adamının katılması bekleniyor.
 
CLINTON, ALİYEV
 
Müzenin açılışına ABD’nin 42’nci Başkanı Bill Clinton ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev gibi dünya liderleri davet edildi ve olumlu yanıt alındığı belirtildi.
 
6 MİLYON BELGE BULUNUYOR
 
Süleyman Demirel Demokrasi ve Kalkınma Müzesi’nde, 46 bin kitap, 7 bin hediye eşya, 6 bin teyp- video kaydı, 120 bin fotoğraf, 32 bin gazete- dergi, 500 giysi koleksiyonuyla 6 milyon belge bulunuyor. Adalet Partisi ve Doğru Yol Partisi’ne ait izleri de taşıyan müzede, Demirel’in başbakanlık ve cumhurbaşkanlığı dönemlerinde kendisine verilen hediyeler ve kıyafetler de sergileniyor.
 
7 BAŞBAKANLIK, 1 CUMHURBAŞKANLIĞI
 
Demirel’in doğduğu İslamköy’de oluşturulan ve Türkiye’nin siyasi tarihine ışık tutan müze binası, üzerindeki kubbelerle dikkat çekiyor. Kubbelerden büyük olanı Demirel’in cumhurbaşkanlığı yaptığı dönemi, diğer 7 kubbe başbakanlık dönemlerini simgeliyor. Külliye içerisinde yer alan kütüphane binasında Demirel’in yazdığı kitaplar ile kendisini anlatan 46 bin eser ve 32 bin gazete- dergi arşivi bulunuyor.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X