Clooney Perinçek’e karşı

Doğu Perinçek’in “Ermeni soykırımı emperyalist bir yalandır” sözü üzerine İsviçre’de ‘ırkçı ayrımcılık’ gerekçesiyle cezaya çarptırılması sonrası AİHM İsviçre’yi haksız bulmuştu. Perinçek-İsviçre davasının temyiz duruşması bugün. Erivan tarafının savunmas

Clooney Perinçek’e karşı

İşçi Partisi (İP) Genel Başkanı Doğu Perinçek ve beraberindeki yaklaşık 200 partili, AİHM Büyük Daire’de görülecek Perinçek-İsviçre davası için Fransa’nın Strasbourg kentine gitti.

 

Uçuş öncesinde Sabiha Gökçen Havalimanı’nda bir basın açıklaması düzenleyen Perinçek, şunları söyledi: “Yerleşik haksızlıkların olduğu durumlarda önyargılar taşlaşır. Önyargıların taşlaştığı durumlarda adil karar vermek zordur. Ama AİHM’in 2’nci Dairesi çok cesur bir karar verdi biliyorsunuz 17 Aralık 2013’te. Şimdi Büyük Daire’den aynı kararı bekliyoruz. Bunun için Strasbourg’a gidiyoruz. Güveniyoruz çünkü haklıyız. Gerçekler de hukuk da bizim yanımızda.”

 

AİHM’nin temyiz organı olarak görev yapan 17 yargıçtan oluşan Büyük Daire’de görülecek duruşma ‘Soykırım var mı yok mu’ sorusuna cevap aranacak bir kapsama sahip olmasa da, dava ifade özgürlüğü davası olma boyutunu da aşmış durumda. Perinçek’e bu davada DSP adına Masum Türker de destek verdi.

Perinçek, İsviçre’de verdiği konferanslarda, “Ermeni soykırımı emperyalist bir yalandır” demesi üzerine bu ülke yargısınca ‘ırkçı ayrımcılık’ gerekçesiyle cezaya çarptırılması üzerine, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) ise ‘ifade özgürlüğü’ vurgusu yaparak İsviçre’yi haksız bulduğu Perinçek-İsviçre davasının temyiz duruşması bugün yapılıyor.

 

ERMENİSTAN TARAFINDA AVUKAT ALAMUDDIN DE VAR

Geçmiş yıllarda Ukrayna Başbakanı Yuliya Timoşenko ve Wikileaks Editörü Julian Assange gibi isimleri savunmasıyla dikkat çeken, aynı zamanda ünlü aktör George Clooney’nin eşi Avukat Amal Alamuddin Clooney de davaya müdahil olan Ermenistan’ın hukuk ekibinde yer alıyor. Ergenekon davası kapsamında yurtdışına çıkış yasağı bulunan ancak Büyük Daire oturumunda kendini savunmak için itiraz etmesi üzerine İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından yasağı kaldırılan Perinçek de duruşmada savunma yapacak. Duruşmada tüm tarafları dinleyecek olan Büyük Daire, konuya ilişkin kararını ileri bir tarihte verecek. Büyük Daire’den çıkan karar ne olursa olsun, 1915 olaylarının 100’üncü yılı olmasının da etkisiyle uluslararası çapta bir tartışma yaratmasına kesin gözüyle bakılıyor.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X