‘Çocuklar Atatürk’ün anılarını okusun’

“Büyük Atatürk’ten Küçük Öyküler” adlı kitabın yazarı Süleyman Bulut, Nilüfer’de miniklerle buluştu. Bulut, “Atatürk’ün ölümünden sonra yayımlanan ve pek bilinmeyen anılarını çocuklar da okusun istedim” dedi.

‘Çocuklar Atatürk’ün anılarını okusun’
Dilek Atlı 

Nilüfer Belediyesi’nin her ay düzenlenen Çocuklara Kitap Söyleşileri etkinliğinin bu ayki konuğu yazar Süleyman Bulut oldu. Bulut, Nilüfer Kütüphane tarafından armağan edilen ve Can Çocuk Yayınları’ndan çıkan “Büyük Atatürk’ten Küçük Öyküler” adlı kitabını okuyan miniklerle buluştu. İlkokul öğrencilerinin kitapla ilgili sorularını yanıtlayan Bulut, eserlerini de imzaladı.

BİLİNMEYEN ANILARLA ATATÜRK…

Nâzım Hikmet Kültürevi’nde dün gerçekleştirilen etkinlikte salonu dolduran miniklere yazar Bulut, Atatürk ile ilgili kısa öyküler anlattı. 

 

Dinleyici çocuklara yazarlığa nasıl başladığının hikâyesini de aktaran Bulut, “Üniversitede rakamlardan çok harfleri sevdiğime karar verince yazmaya başladım. İstanbul Radyosu’na oyunlar yazdım. Televizyon için masallar kaleme aldım” dedi. 

Can Çocuk Yayınları’ndan otuzu aşkın kitabı yayımlanan Bulut, etkinlikte şunları söyledi: 

“9 yıl önce başka bir konuda araştırma yaparken 1940’lı yıllara ait gazeteleri okumam gerekti. Bu nedenle Beyazıt Devlet Kütüphanesi’nde çalıştım. Bir gazetenin Atatürk’ün vefatından sonra her gün 5 alıntıya yer vererek onunla ilgili anısı olanlarla görüşüp anı-öyküler yayımlamış olduğunu fark ettim. Kitaplaşmadığı için unutulmuş anı-öykülerdi bunlar. Atatürk’ün insani yönüne değiniliyordu. Bilgilerimiz sınırlıydı ve çocuklar bu hikâyeleri okumalı, bilmeli dedim. Üç kitaptan oluşan Büyük Atatürk’ten Küçük Öyküler kitaplarını yazdım böylece. Elbette minik okurların anlayacağı şekilde ve kaynak göstererek.”

Bulut, etkinlikte Atatürk’ün daha önce çok da bilinmeyen fotoğraflarını çocuklara göstererek Mustafa Kemal’in hayatından ilginç bilgiler verdi. Söyleşi sonunda Nilüfer Belediyesi Başkan Danışmanı Sibel Özer, yazar Süleyman Bulut’a teşekkür etti. 

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X