<

Cumhurbaşkanı Erdoğan ek rezervi açıkladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zonguldak’ta Fatih sondaj gemisinde açıklamalarda bulunuyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan bulunan doğalgaz rezervinin 320’den 405 milyar metreküpe yükseldiğini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ek rezervi açıkladı
HABERİ PAYLAŞ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada yaptığı incelemelerin ardından açıklamalarda bulundu.

İşte açıklamadan satırbaşları:

-Test analiz ve detaylı mühendislik çalışmaları sonunda keşfettiğimiz rezerve 85 milyar metreküp daha ilave edildi. Böylece Sakarya Sahası’nın Tuna-1 bölgesindeki toplam doğalgaz rezervi miktarı 405 milyar metreküpü buldu.

-Uzaktan kumandalı ileri teknoloji ürünü denizaltı robotumuzu da yerli ve milli imkanlarla petrol sektörümüze kazandırdık.

-Hedefimiz 2023 yılında bu gazı milletimizin kullanımına sunmaktır.

-Karadeniz’de keşfettiğimiz rezerv, ülkemizin bugüne kadarki en büyük hidrokarbon kaynağıdır.

‘DIŞA BAĞLILIĞI AZALTACAK’

-Devamının da geleceğine inandığım bu keşiflerle inşallah ülkemizin doğalgazda dışarıya bağlılığı önemli ölçüde azalacaktır.

-Ülkemizin ve Kıbrıs halkının haklarını hiçe sayan hiçbir oldubittiye izin vermemeye kararlıyız.

-Bizim kimsenin hakkında, hukukunda özellikle de toprağında gözümüz yoktur

‘AB’NİN SONU OLUR’

-Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon kaynaklarını paylaşım mücadelesinden Türkiye’yi dışlama çabalarına rıza göstermeyerek yeni bir dönemin kapısını açtık

-Doğu Akdeniz’de adil bir tutum takınmaz ise bu durum artık Avrupa Birliği’nin sonunun geldiğinin resmen ilanı olacaktır.

-Karadeniz’de ve Akdeniz’de hidrokarbon kaynakları aramayı sürdüreceğiz.

-Türkiyeyi girdiği bu yoldan döndürmeye artık ne darbeler ne ekonomik tuzaklar ne siyasi ayak oyunları ne de içi boş tehditler kafi gelir

-Büyük ve güçlü bir Türkiye bırakana kadar durmayacağız ve duraksamayacağız.

Geçtiğimiz çarşamba günü grup toplantısında konuşan Erdoğan, “Yeni müjdeler geliyor cumartesi günü Fatih sondaj gemimize giderek hem çalışmaları görecek hem yeni rezerv miktarını açıklayacağız” demişti.

Edinilen bilgilere göre Fatih gemisinin ilk kuyudaki sondaj çalışmaları tamamlandı ve rezerv miktarı arttı.

21 Ağustos’ta Fatih sondaj gemisinin Karadeniz açıklarında 320 milyar metreküplük rezerv bulduğu açıklanmıştı. Gazın 2023 yılında kıyıya getirilip sisteme bağlanması bekleniyor.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X