Cumhurbaşkanı Erdoğan: Sınırsız dinlendik

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yasa dışı dinlemelere ilişkin “Sınırsız dinlendik, sadece Başbakanlık değil Cumhurbaşkanlığı, Genelkurmay, Anayasa Mahkemesi de dinlendi” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Sınırsız dinlendik

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Etiyopya’ya hareketinden önce Atatürk Havalimanı’nda basın toplantısı düzenledi ve soruları yanıtladı.

Erdoğan’ın açıklamalarından başlıklar şöyle:

“(Yasa dışı dinlemeler) Sınırsız dinlendik, sadece Başbakanlık değil Cumhurbaşkanlığı, Genelkurmay, Anayasa Mahkemesi de dinlendi”

“Biliyorsunuz bu benim yeni dillendirdiğim bir konu değil. Aylardır hatta son iki yıldır dillendirdiğim bir konu. Ve sadece Başbakanlığın değil, Cumhurbaşkanlığı’nın da dinlendiğini söyledim ama biz söylerken bunlara ne yazık ki Türkiye’nin yazılı ve görsel medyası inanmadı” 

“Türkiye’de maalesef bir kısım yargı mensupları, yargıdaki dokunulmazlık imkanlarını nasıl kullandıklarını çok açık net ortaya koyuyor. Ve şu anda Gölbaşı’ndaki süreç, inanıyorum ki birçok şeyleri ortaya çıkaracaktır. Bu eteklerden çok taşlar dökülecek” 

“(Meclis’te Yüce Divan oylaması) Bu yapılan oylamanın amacı bu dört tane arkadaşımız Yüce Divan’a gidecek midir, gitmeyecek midir? Bu oylamanın neticesi ne olursa Yüce Divan’a gider, ne olmazsa Yüce Divan’a gitmez? Sizden şunu beklerdim. Acaba 276 niye çıkmadı? Bu soruyu sormalıydınız veyahut 276 oyu bulamayanlara bu soruyu sormanız gerekir. Çünkü Yüce Divan’a sevk noktasında onların gayreti, onların çabası var, yani muhalefeti kastediyorum” 

“(Merkez Bankası’nın faiz indirimi) Bu indirimi bizim yeterli bulmamız mümkün değil. Görünen o ki Merkez Bankası verilen mesajlardan halen nasibini almış değil. Şu anda uluslararası bu alanda söz sahibi olanlar bile bu indirimin yeterli olmadığını, olamayacağını, çok daha fazla indirimin yapılabileceğini söylerken tabi olaya politika faizi açısından bakmamak lazım. Bir de bunların katları var. Bu katlardan da baktığınız zaman bu yapılanın pek bir işe yaramadığını görüyorsunuz”

Etiyopya ziyareti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Etiyopya ziyaretine ilişkin de bilgi verdi.

Afrika Boynuzu ülkelerinden Etiyopya ve Cibuti’yi kapsayan resmi ziyaret çerçevesinde Etiyopya’ya hareket edeceklerini belirten Erdoğan, beraberindeki heyette Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ve Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ile milletvekilleri, özel sektör temsilcileri ve bürokratların yer aldığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ziyaret programı çerçevesinde Etiyopya’da 22 Ocak’ta Cumhurbaşkanı Mulatu ve Başbakan Hailemariam ile heyetler arasında resmi görüşmelere eş başkanlık yapacağını ifade ederek, şunları kaydetti:

“Bilahare 23 Ocak günü Cibuti’ye geçerek Cumhurbaşkanı İsmail Ömer Guelleh ile buluşacak ve yine heyetler arası görüşmelere eş başkanlık edeceğiz. Arkadan Somali ziyaretimiz var. Somali’ye geçip orada şu ana kadar yapılmış olan birçok yatırımların açılışlarını gerçekleştireceğiz. Cibuti’de ayıca Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından yürütülen bazı projelerin temel atma törenini gerçekleştireceğiz. Ayrıca 2 yıl önce faaliyetine başlayan büyükelçiliğimizin kançılarya binasının resmi açılışını gerçekleştireceğiz.”

Erdoğan, Afrika Boynuzu ile 16. yüzyıla kadar geri giden tarihi ve kültürel yakın bağların bulunduğunu dile getirerek, şöyle devam etti:

“Bölge aynı zamanda Afrika kıtasını dünyaya bağlayan stratejik bir kapı mahiyetinde. Ülkemizin başta Etiyopya olmak üzere bölge ülkeleriyle kapsamlı ekonomik, ticari ve yatırım ilişkileri bulunmaktadır. Sahraaltı Afrika ülkeleri arasında en fazla Türk yatırımı bu bölgede yapılıyor. Firmalarımızın yatırımları bölgenin kalkınmasına önemli katkı yapan, beğeni toplayan örnek yatırımlardır. Kıta genelinde Türk yatırımlarına büyük bir ilginin olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Ziyaretimiz vesilesiyle ikili işbirliği konularını tüm yönleriyle gözden geçirmeye imkan bulacağız.”

Erdoğan, kıtanın ve bölgenin meselelerinin ele alındığı en önemli platform olan Afrika Birliği örgütüne Etiyopya’nın ev sahipliği yaptığını anımsatarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hükümetlerarası Kalkınma Otoritesi Örgütü de Cibuti’de bulunuyor. Bu sebeple bu iki ülkede yapacağımız istişarelerle bölge ve kıtadaki gelişmeleri kapsamlı şekilde gözden geçirme fırsatı yakalayacağız. Son 10 yıldır kararlı bir şekilde yürütmekte olduğumuz Afrika’ya açılım politikamızı bugün başarıyla tamamlamış bulunuyoruz. Kıta ile ticaret hacminden siyasi diyalog mekanizmalarına, eğitim faaliyetlerinden ekonomik yatırımlara kadar birçok alanda çok önemli mesafe katettik. Türkiye bugün kalkınma ve insani yardımlarıyla, 42 farklı destinasyona uçan THY ile, 3 bin 100 Afrikalı öğrenciye sunduğu burs imkanıyla kıtanın en güvenilir ortakları arasında yerini almıştır.”

Gerek resmi kurumlar gerekse insani yardım teşkilatlarının gecelerini gündüzlerine katarak, son derece meşakkatli şartlarda çalışmalarını sürdürdüklerini anlatan Erdoğan, şunları kaydetti:

“Bugün kıtanın dört bir tarafında TİKA’nın destek verdiği su kuyularını, tarım projelerini, sağlık kuruluşlarını bulabiliyorsunuz. 10 yılı aşkın bir çabadan sonra artık Afrika ülkeleri ile ilişkilerimizde yeni bir dönemin startını verdik. 2013 yılı itibarıyla Afrika’ya açılım politikası yerini Afrika ortaklık politikası olarak adlandırdığımız bir sürece bırakmıştır. Hatırlayacağınız üzere geçtiğimiz kasım ayında Ekvator Ginesi’nin başkenti Malabo’da 2. Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi’ni topladık. Bu zirvede kararlaştırdığımız gibi ziyaretimiz stratejik ortağı olduğumuz Afrika kıtasıyla her geçen gün daha da derinleşen ilişkilerimizin bölgesel planda yeni bir atılımını teşkil edecektir. Biz burada Afrika’daki ikili ziyaretlerimize başlarken, Ebola’ya karşı mücadele amacıyla temin ettiğimiz yardım malzemeleri Batı Afrika’da bu hastalıktan en çok etkilenen ülkelere ulaştırılıyor.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu konuda Afrika ülkelerine desteklerinin süreceğinin altını çizerek, “Afrikalı dostlarımızla her alanda yürüttüğümüz yakın işbirliği ve ortaklığımızı iki tarafın da faydasına olacak şekilde yürütmeye çaba sarf edeceğiz. Cibuti’deki temaslarımızın tamamlanmasının ardından inşallah 24 Ocak Cumartesi akşamı Türkiye’ye döneceğiz. Ziyaretimin ülkemiz, milletimiz, bölge halkları ve tüm Afrika kıtası için hayırlara vesile olmasını Rabbimden niyaz ediyorum” diye konuştu.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X