Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı! Kurban Bayramı’nda yasak olacak mı?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı! Kurban Bayramı’nda yasak olacak mı?
HABERİ PAYLAŞ

24 Temmuz Ayasofya’da kılınacak cuma namazına ilişkin camiye girişlerin kontrollü olarak yapılacağını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Diyanet gerekli davetleri yapacak. Yurt dışından gelen tepkiler bizi bağlamaz. Bu esaret zincirinden kurtulmasıdır. Bu zincir aslında sökülüp atılmıştır. Bizim de gençliğimizin hayaliydi.’ dedi.

Kurban Bayramı’nda yasak olacak mı?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Kurban Bayramı için böyle bir adım atmak biraz zor. Ama değerlendirmesini tabi Bilim Kurulu yapacağı gibi biz de Bilim Kurulu ile bunu paylaşabiliriz. Kurban Bayramı’nın özellikleri, hususiyetleri çok çok farklı. O gün kurbanlar kesilecek, herkes özellikle de birbirini ziyaret ki bu sadece bayramda oluyor. Şu anda gündemimizde böyle bir durum yok’ ifadelerine yer verdi.

Ermenistan’ın saldırıları

Ermenistan’ın saldırılarına değinen Erdoğan, ‘Kardeş Azerbaycan’ı kesinlikle yalnız bırakmayız, desteği vereceğiz. Sayın Aliyev ile görüşmeleri yapmaktayım’ dedi.

Erdoğan açıklamasında, ‘Ermenistan’ın işgali on yıllara sari. Nahcivan işgal altında ve Minsk üçlüsü 25 yıldır – 30 yıldır bu işi masada bırakmıştır. Hala çözmemiştir, çözememiştir. Tabi işin bu noktalara geleceği de belliydi. Şu anda da Ermenistan sürekli Azerbaycan’ın sivil bölgelerini ateş altında tutuyor. Oralara saldırıları var. Bu saldırılar neticesinde de tabi ki Azerbaycan da kendilerine düşen özellikle topraklarının müdafaası, adeta kendi halkının müdafasına yönelik adımları atmıştır. Biz tabi kardeş Azerbaycan’ı kesinlikle yalnız bırakmayız, sonuna kadar da desteğimizi vereceğiz. Ben sayın Aliyev ile görüşmelerimi yapıyorum. Ve ben görüşmelerimi yaptığım gibi, en son dün oradan bir heyeti de Türkiye’ye gönderdiler. Bu heyet de savunma bakanım ve kuvvet komutanlarımızla etraflıca görüşmeler yaptılar. Ben de kendileriyle bir telefon görüşmesi yaptım. Azeri kardeşlerimizin bugün de yanındayız, yanında olacağız’ dedi.

Libya meselesi

‘Libya’da hangi sorumluluğu aldıysak bundan sonra da bu sorumluluğumuza aynen devam edeceğiz’ diyen Erdoğan, ‘Biz şu ana kadar Libya’da hangi sorumluluğu aldıysak bundan sonra da bu sorumluluğumuzu aynen devam ettireceğiz. Ve Libyalı kardeşlerimizi yalnız bırakmayacağız. Bizim Libya ile olan ilişkimiz 500 yılı aşkın bir süreyi kapsayan bir ilişkidir. Bu dönemde de askeri eğitim işbirliği anlaşmamızı Libya ile yaptık. Ve yeni bir anlaşmayı da BM’yi de devreye sokmak suretiyle yapmak üzereyiz. Bu konuda Libya da çalışmalarını yürütüyor. Ama Mısır’ın burada attığı adımlar, özellikle darbeci Hafter’in burada yer alması bir defa illegal bir sürecin içinde olduğunu gösteriyor. Hele hele Abu Dabi’nin bu darbeciye çok ciddi silahlar aktarması bunların hangi konumda olduğunu gösteriyor. Bu yeni döneme aktarılan bir şey. Kendileriyle görüşmelerimiz gerek bakanlık gerek şahsım olarak devam edecek. Kıdem tazminatı hususunda adil bir konuma getirmeden bu adımı bu şekliyle atmak adil değil, doğru değil.’ ifadelerine yer verdi.

Kıdem tazminatında son durum

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Bu yeni döneme aktarılan bir şey. Kendileriyle görüşmelerimiz gerek bakanlık gerek şahsım olarak devam edecek. Kıdem tazminatı hususunda adil bir konuma getirmeden bu adımı bu şekliyle atmak adil değil, doğru değil’ dedi.

Ortak devriyeye saldırı

İdlib’de Türk-Rus devriyesine düzenlenen terör saldırısıyla ilgili Erdoğan, ‘Bizim oradaki devriye 20’yi buldu. Bazı illegal güçler de var. Bu illegal güçler bu süreci zaman zaman sıkıntıya uğratıyor. Onu da tabi beraber Rus devriye güçleriyle engellemeye çalışıyoruz’ açıklamasını yaptı.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X