Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan aşı açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bugün itibarıyla 12 milyonu ikinci doz olmak üzere, toplam 27 milyondan fazla aşılama gerçekleştirdik. Yerli aşı üretim çalışmalarımızı da devam ettiriyoruz.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan aşı açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Küresel Sağlık Zirvesi’ne gönderdiği video mesajda, “Türkiye olarak, salgının ilk günlerinden itibaren elimizdeki imkanları vatandaşlarımızla beraber dost ve kardeş ülkeler için de seferber ettik.” dedi.

“158 ülke ve 12 uluslararası kuruluşa yerli solunum cihazları da dahil, muhtelif kalemde tıbbi cihaz ve ekipmanı gönderdik.” bilgisini veren Erdoğan, aşıya erişimle ilgili, “Küresel ölçekte ciddi adaletsizlikler yaşandığını görüyoruz. Şimdiye kadar aşıların yüzde 80’i, yüksek veya üst orta gelirli ülkelerce kullanıldı.” şeklinde konuştu.

Erdoğan, “Elimizdeki aşıları diğer ülkelerle paylaşmaya gayret ettik. Yerli aşımızı, hazır olur olmaz, vatandaşlarımızla beraber tüm insanlığın istifadesine sunacağız.” diyerek, “Salgınlara karşı alınacak kontrol tedbirleri koordineli ve orantılı olmalı, sağlık ve ekonomi arasındaki hassas dengeyi gözetmeli ve Dünya Sağlık Örgütü’nün merkezi konumunu pekiştirmelidir. Bu bağlamda, aşılanmış ve aşılanmamış olanlar arasında yeni duvarlar örülmesine ve yeni tür bir ayrımcılığa yol açılmamalıdır.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan. “Dünya Sağlık Örgütü’ne üye herhangi bir ülkenin, bu örgütün onayladığı bir aşıyı kabul etmemesinin izahı yoktur.” dedi.

“Uluslararası seyahatler ve turizmin önü gerekli sağlık ve hijyen şartları sağlanarak açılmalıdır.” diyen Erdoğan, “G20 ülkeleri arasında ‘iyi uygulamalar veri bankası’ kurulması gelecekteki krizlere karşı önlem alınmasını kolaylaştıracaktır.” şeklinde konuştu.

AA

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X