Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Bursa için flaş karar

Bursa’da tarihi hanlar ve çarşıların gün yüzüne çıkarılması için Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan Tarihi Dönüşüm Projesi ile ilgili Cumhurbaşkanlığı’ndan acele kamulaştırma kararı çıktı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Bursa için flaş karar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yer alan kararlar arasında Bursa da yer aldı.

Alınan karar gereği, Hanlar Bölgesi civarındaki bazı parseller için acele kamulaştırma kararı alındı.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığınca, Osmangazi ilçesindeki Şehreküstü Mahallesi sınırları içerisinde bulunan bazı taşınmazların, Hanlar bölgesindeki alanında yer alan hanların meydana çıkarılması hedefiyle yürütülecek, ’Tarihi ve Kültürel Mirasın Korunması ve Yaşatılarak Gelecek Nesillere Aktarılması” temalı proje çalışmaları kapsamında acele kamulaştırılması kararlaştırıldı. Karara, 2942 sayılı Kamulaştırma Kanunu’nun 27’nci maddesi gereğince verildi.

PROJE TAMAM SÖZLEŞME İMZALANACAK

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ulaş Akhan, alanın yüzde 22’sinin kamulaştırıldığını belirterek, “Bölgede bulunan esnafın durumdan olumsuz etkilenmemesi adına uzlaşma yolu izliyoruz. Şu anda yüzde 22’lik alanda kamulaştırmamız var. Yılın sonlarına doğru belli bir mesafe katetmiş olacağız’ dedi. Proje yarışmasının da sonuçlarını da hatırlatan Ulaş Akhan, “Yarışma jürisinin ve çevrelerden gelen eleştirileri de dikkate alarak uygulama projesinin hazırlanmasını geçen hafta kararlaştırdık. Önümüzdeki günlerde sözleşmesini imzalayacağız’ diye konuştu.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X