Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan faiz çağrısı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yatırımların önünün açılması için faizin düşürülmesi gerektiğini belirtti ve “Ne olursa olsun faiz oranlarını düşürmemiz lazım” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan faiz çağrısı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bir davet salonunda gerçekleştirilen Kayseri Sanayi Odası Ödül Töreni’nde yaptığı konuşmada, iş adamlarına teşekkürlerini, ödül almaya hak kazananlara da tebriklerini iletti.

 

Bugüne kadar reel sektörün, sanayinin, ticaretin, sokağın, çarşının, pazarın taleplerine daima kıymet verdiklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi:

 

“Özellikle de politikalarımızı belirlerken elini taşın altına koyan, bu ülke için üreten, bu millet için fedakarlık gösteren siz kardeşlerimizin fikirleri bize hep yol gösterdi. Şimdi de aynı şekilde hareket ediyoruz, 14 yıldır olduğu gibi bugün de sizlerin hassasiyetlerine, endişelerine, umutlarına tercüman olmaya çalışıyoruz. 15 Temmuz ihaneti sonrası ülkemizde özellikle de ekonomimizde sahnelenmeye çalışılan oyunun eminim sizler de çok iyi farkındasınız. 1 dolarla satın aldıkları, 40 sene boyunca beyinlerini yıkadıkları eli kanlı canilerle gerçekleştiremedikleri darbeyi faiz, borsa ve döviz hareketleri üzerinden başarmaya çalışıyorlar.” 

 

“Kiralamalar TL’yle yapılsın”

 

Erdoğan, Kayseri’deki bazı alışveriş merkezlerinde hala dövizle kiralamaların yapıldığına değinerek, şunları kaydetti:

 

“Şimdi ismini de vereceğim, bir tanesini sordum, dedim ‘Onun burada alışveriş merkezi vardı, o nasıl veriyor?’ ‘Dövizle’ dediler. ‘Mehmet Bey bir arasana’ dedim. Az önce şimdi aradı, uçakta yakaladık. ‘Böyle, böyle, sen hala bu olaylar oluyor dövizle veriyormuşsun.’ dedim. İsmini de vereceğim Süleyman Bey, Çetinsaya dedi ki ‘Mesajı aldım, emrinizdir, hemen TL’ye çeviriyorum.’ Şimdi o alışveriş merkezinde olan bütün esnaf kardeşlerim hemen bu işi TL’ye çevirsinler, aksi takdirde Vali Bey’e veya Belediye Başkanı’na durum bildirilsin, takipçisiyiz ama aynı şekilde diğer alışveriş merkezlerinin patronlarına da sesleniyorum, eğer vatanseversek, eğer milliyetperversek gelin bir defa şu dövizleri TL’ye çevirmek suretiyle, bak bu kiracıyı bir kaybedersen, bir giderse ondan sonra boş dükkana talim edersin. Bu söylediğim benim bütün dövizle olan kiralama sistemlerinden bahsediyorum. Biz şimdi devlet olarak mesela ihalelerde bile istisnalar bir kenara TL olarak ihaleleri yapma noktasında hükümetimiz böyle bir planlama kararı aldı. Bu adımları böyle atacağız.”

“Bir tuzak kuruldu, bu tuzağı bizim bozmamız lazım, geri çevirmemiz lazım”

 

Alacakları ürünü Rusya’dan ruble, Çin’den yuan ile bu ülkelerin de aynı şekilde Türkiye’den aldıkları ürünleri Türk lirası ile alacaklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Adalet bu, diğerinde ise biz kur baskısıyla karşılıksız paraların basıldığı yere ne yapıyoruz, hizmet ediyoruz. Bu işi düzelteceğiz. Bir tuzak kuruldu, bu tuzağı bizim bozmamız lazım, geri çevirmemiz lazım. Onun için de tüm sanayici ve iş adamı kardeşlerim bu hassasiyet içerisinden şöyle önümüzdeki 2 yıl, 3 yıl, bu iş tam yoluna oturuna kadar bu kararlılığımızı gösterelim.” diye konuştu.

 

“Asker elbisesi giymiş piyonlarıyla amaçlarına ulaşamayınca, ellerinde para desteleri olan diğer piyonlarını sahneye sürdüler.” ifadesini kullanan Erdoğan, şunları kaydetti:

 

“Ama bu sefer de muvaffak olamayacaklar. Çünkü bunlar ne matematik, ne ekonomi biliyorlar. Ne siyasetten ne de tarihten anlıyorlar. Şayet matematik bilseler, Türkiye’nin son 14 yılda ekonomisini 3 kat büyüttüğünü, 230 milyar dolarlık ekonomiyi 800 milyar dolar seviyesine çıkardığını görürlerdi. Ekonomiden anlasalar, 2002 yılında yüzde 61,5 olan kamu net borcunun gayrisafi yurtiçi hasılaya oranını yüzde 8,3 olarak düşüren bir Türkiye’yle karşı karşıya bulunduklarının farkına varırlardı. Siyaset bilseler, 15 Temmuz gibi pek çok ülkeyi yere serecek bir darbe girişiminden sonra Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Avrasya Tüneli gibi büyük projeleri hizmete açmamızın gerisindeki gücü görürlerdi.

 

Durdurabildiniz mi? Durduramayacaksınız. Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nü açtık. Bu ayın 20’sinde de inşallah Avrasya Tüneli’ni açıyoruz, boğazın altından ikinci bir geçiş, otomobillerin geçişini sağlıyoruz. İnşallah 2018’in başında da dünyanın bir numaralı havalimanının açılışını yapacağız, birinci etabı bitecek. Türkiye bunları şu andaki koşullarda yapıyor. Kanal İstanbul geliyor, onun da çalışmaları bir taraftan devam ediyor. Yapacağız, biz dertliyiz, biz aşığız, biz inanmışız ve bu işi başaracağız, önümüzü kesemeyecekler.”

“Faiz oranlarını düşürelim” çağrısı

 

Başbakan Binali Yıldırım, ilgili bakan ve bürokratların katılımıyla ekonomi toplantısı yaptıklarını belirten Recep Tayyip Erdoğan, “Dedik ki; ‘Ne olursa olsun faiz oranlarını bir defa düşürmek gerekiyor’. Faiz oranlarını düşürelim ki yatırımcının önünü kesme. Yatırımcı sıkışıyor, şu anda bakıyorsun 14, 15, 16, 17 puanla faizle yatırımcıya kredi veriyor. Böyle şey olur mu? Bu ülke ayağa kalkar mı? Kalkmaz, çökertirsiniz, bitirirsiniz. Eğer istihdam şu anda 11,7, 11.8 buralara gelmişse bunun sebebi ne? İşsizliğin sebebi ne? Yatırımlar artık duruyor, buraya doğru gidiyor. Biz bu yatırımı birden şöyle hareketlendirmemiz lazım. Onun için de girişimcinin, yatırımcının önünü açmamız lazım. Eğer parayı ucuza mal ederse, onun yatırım yapma imkanı artar.” ifadelerini kullandı.

 

“Şu anda tulumbada su yok.” diyen Erdoğan, “Tulumbaya su doldurmak lazım. Onu kim yapacak, elinde gücü bulunduranlar. KOBİ’lerle ilgili açıklama yaptı Sayın Başbakan. İşte bu bir KOBİ için o tulumbadaki sudur. Suyu koyarsan tulumba kuyudan suyu çekmeye başlar.” şeklinde konuştu.

 

KOBİ’lerin, şirketlerin tulumbaya konulacak suya ihtiyacını olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ama bu su daha orada çalışmadan kurursa buradan netice alamayız. Bunu halletmemiz lazım. Onun için de bakın biz faizde 4,6’ya kadar düşmüştük. Neyi patlattılar? Gezi olaylarını patlattılar. Bir anda hemen 4,6’dan 10’lu rakamlara çıktık.” dedi.

 

“Yenilen pehlivan güreşe doymaz misali bir türlü neticeyi de kabullenemiyorlar”

 

“Bütün dünyanın gözü, güçlenen, parlayan bir Türkiye’nin bir defa güçlü bir geleceğinin olmamasıdır.” diyen Recep Tayyip Erdoğan, şöyle devam etti:

 

“Onun için ben Kayseri’nin iş adamlarına güveniyorum, onlar bu işi iyi bilirler. Fakat bu malum takım, bu Fetocular tarihten anlasalar, tüm yokluk yoksulluklar içinde Çanakkale’de yedi düveli denize dökmüş, Anadolu’yu döneminin en modern askeri gücüne dar etmiş bu milletin diz çökmeyeceğini idrak ederlerdi. Bu milleti tanısalar, 2 bin 200 yıllık geleneği olan Türklerin her türlü operasyona, her türlü saldırıya, her türlü ihanete daima hazırlıklı olduğunu fark ederler. Bilmedikleri, anlamadıkları, tanımadıkları için son 3-4 yıldır her seferinde hüsrana uğramaktan kurtulamıyorlar. ‘Yenilen pehlivan güreşe doymaz’ misali bir türlü neticeyi de kabullenemiyorlar.”

 

Bir ülkeyi ayakta tutan değerin ne maden, ne yer altı kaynakları olmadığını vurgulayan Erdoğan, “Bir devletin asıl gücü nedir biliyor musunuz? İnsan. Rabbimizin ‘eşrefimahluk’ olarak yaratmış olduğu insan. Ekonomi tahsili görürken bize anlatırlardı, başarının esasları 3’tür, 4’tür, 5’tir. İnsanı yine başa koyarlar, ondan sonra ’emek’ derler, ondan sonra ‘sermaye’ derler, ondan sonra ‘istihdam’ derler. Ben diyorum ki; hayır hiçbiri, sadece insan. Çünkü emek insanın türevidir, sermaye insanın türevidir. Eğer insan varsa emek var, insan varsa sermaye var, insanlar varsa istihdam var. Eğer olmazsa bunların hiçbiri yok. İnsan varsa yatırım var, insan yoksa o da yok, insan varsa tüketim var, insan yoksa tüketim de yok ve biz insanın temelini oluşturduğu böyle bir başarı hikayesini inşallah ülkemizde bu sıkıntılı dönemde insanoğlu ile başaracağız, vatandaşlarımızla başaracağız.”

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Devletle millet arasındaki bağ kavi oldukça evelallah hiçbir operasyon bu ülkeye diz çöktüremez. Hamdolsun 7’den 70’e tüm milletimiz genciyle, yaşlısıyla, esnafıyla, çiftçisiyle ülkesine sahip çıkma konusunda gerçekten dünyaya örnek gösterilecek bir duruş sergiliyor. Döviz yerine Türk lirası kullanma çağrımıza kulak veren firmalarımızı, KOBİ’lerimizi, insanlarımızı gördükçe bu ülkeye, Türkiye’nin parlak geleceğine olan inancımız daha da artıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X