‘Kanser hücresi gibi yayılmakta’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 1. Uluslararası Medya ve İslamofobi Sempozyumunda konuşma yaptı. Erdoğan, ‘Görüşleri ile sempozyuma katkı verecek olan herkese şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum. Sözlerime İslam korkusu değil düpedüz İslam düşmanlığı olduğunu söyleyerek başlamak istiyorum. Başta batı olmak üzere dünyanın birçok yerinde İslam düşmanlığı tıpkı kanser hücresi gibi yayılmaktadır’ dedi.

‘Kanser hücresi gibi yayılmakta’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle; Görüşleri ile sempozyuma katkı verecek olan herkese şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum. Sözlerime İslam korkusu değil düpedüz İslam düşmanlığı olduğunu söyleyerek başlamak istiyorum. Başta batı olmak üzere dünyanın birçok yerinde İslam düşmanlığı tıpkı kanser hücresi gibi yayılmaktadır. İslam düşmanlığı günümüzde sinsi ve örtülü şekilde yürütülmektedir. Daha düne kadar marjinal ırkçı kabul edilen kimi akımlar bugün siyasetin temelinde kendine yer buluyor.

Batıda ırkçı ve İslam düşmanı saldırılar yüzde 250, hayatını kaybedenlerin oranı ise yüzde 70 artmıştır. Yine son 5 yıl için de en büyük 5 AB ülkesinde sivil toplum kuruluşlarında 15 binin üzerinde İslam düşmanlığı hadisesi bildirilmiştir.

Batı ülkelerinde kamu otoriteleri bir İslam düşmanlığı yarışına girmiştir. Özgürlüğün ortadan kalktığı yerde refah da uzun süre kalmaz.

İkinci Dünya Savaşı’nda Yahudi soykırımını özel bir paranteze alanlar bu kez de Müslümanları hedef tahtasına oturtmuşlardır. Batı medyasını yakından takip edenler Müslümanları terörist İslam’ı terör dini olarak göstermenin arttığını göreceklerdir. Batı bir yana, kendi ülkemizde bile bu hastalığın çeşitli tezahürleriyle karşılaşıyoruz. Ezana, başörtüsüne tahammül edemeyenlere rastlıyoruz.

Hiç şüphesiz bu mücadelede üzerinde en çok durulması gereken unsurların başında medya gelmektedir.

Türkiye’nin terör örgütlerine karşı mücadelesini insan hakları ihlali kapsamına sokanlar var.

Bu vesileyle 28 yıl önce 24 Mayıs 1993 tarihinde PKK tarafında Bingöl-Elazığ yolunda otobüslerinin önleri kesilerek alçakça katledilen 33 sivil ve askerimizi rahmetle yad ediyorum.

Dünyadaki mültecilerin çoğunluğunu Müslümanlar oluşturuyor. İç çatışmalarda en çok Müslümanlar ölüyor. İslam dünyası kendi arasında vahdeti tesis ettiğinde düşmanlığına karşı mücadelenin başarıya ulaşması mümkündür..

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X