Cumhuriyet 97 yaşında! 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlu olsun

Büyük Önder Atatürk’ün yoktan var ettiği Cumhuriyet 97 yaşında… En güzel bayram kutlu olsun…

Cumhuriyet 97 yaşında! 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlu olsun

Bugün 29 Ekim…

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 97. yıldönümünü gururla kutluyoruz.

Pandemi nedeniyle Cumhuriyet Bayramı’nda büyük katılımlı törenler yapılamasa da kalplerdeki coşku evlerden taşacak.

Balkonlarda ay yıldızlı bayraklar salınacak. Türkiye hep bir ağızdan İstiklal Marşı okuyacak.

29 Ekim coşkusu her yerde

Cumhuriyet sevinci tüm Bursa’yı sardı. Büyükşehir Belediyesi’nin bando konseri ve fotoğraf sergisiyle caddeler renklenirken, etkinliklere bugün de devam edilecek.

Cumhuriyet’in ilanının 97’inci yılına özel olarak kapsamlı bir program hazırlayan Büyükşehir Belediyesi’nin etkinlikleri, Tayyare Kültür Merkezi’nde düzenlenen Cumhuriyet Konseri’yle başladı. Büyükşehir Belediyesi yeni hizmet binasında çalışan yaklaşık bin personel mesaiye ay yıldızlı kırmızı tişörtlerle geldi. 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’na “Birlikte Cumhuriyetiz 81 İl Türkiye’yiz” konseptiyle Türkiye haritası yapbozu hazırlandı.

CADDELER RENKLENDİ…

Resmi törenler ise Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasıyla başlarken, emniyet güçlerinin ve atlı birliklerin geçişi vatandaşlardan büyük ilgi gördü. Büyükşehir Belediye Bandosu üstü açık otobüsle şehir turu attı. Şehrin önemli noktalarından geçerek uzun bir güzergahta konser veren Büyükşehir Bandosu, vatandaşları Cumhuriyet coşkusuna ortak etti.

FOTOĞRAF SERGİLERİ…

Fevzi Çakmak Caddesi’ndeki açık sergi alanında ise Bursa’daki eski Cumhuriyet Bayramı kutlamalarından fotoğraflar sergilendi. Vatandaşlar sergiyi ilgiyle takip ederken, tarihi Belediye Binası önündeki UNESCO Alanı ise Cumhuriyet Bayramı’na özel bir konseptle düzenlendi. Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet’in ilanına giden sürecin anlatıldığı görsellerin yanı sıra Atatürk’ün, milletvekilleri ve askeri erkan ile Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden çıkarken çekilmiş fotoğrafı birebir ölçülerde modellendi.

VALİ TEBRİKLERİ KABUL EDECEK

Bursa’daki 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı resmi kutlamaları dün Heykel’deki Atatürk Anıtı’na çelenk sunumuyla başladı. Valilik ve Büyükşehir Belediyesi çelenklerinin Atatürk Anıtı’na bırakılmasının ardından Bursa protokolü saygı duruşunda bulundu ve İstiklal Marşı’nı okudu. Bugün de Heykel’deki tarihi Kent Müzesi önünde Vali Yakup Canbolat tarafından tebrikler kabul edilecek. Saat 10.00’da başlayacak tebrik kabul programının ardından protokol üyeleri 29 Ekim konuşmalarını gerçekleştirecek.

CANBOLAT’IN 29 EKİM MESAJI…

Vali Yakup Canbolat, dün yazılı açıklama yaparak, 29 Ekim Cumruriyet Bayramı’nı kutladı. Canbolat, şunları ifade etti: ‘‘Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına emin adımlarla ilerlerken, ülke olarak önümüze koyduğumuz hedefleri tek tek gerçekleştirerek, güçlü Türkiye’nin inşasında hepimiz üzerimize düşen vazifeyi en iyi şekilde yerine getireceğiz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmetle anıyor, milletimizin Cumhuriyet Bayramı’nı kutluyorum.”

NİLÜFER’DE YÜRÜYÜŞ YOK

Nilüfer Belediyesi, pandemi sürecinde toplu etkinliklerin yasaklanması üzerine ‘Cumhuriyet Unutulmaz’ sloganıyla, pandemi koşullarına uygun etkinlikler organize etti. Halkevi ve Nazım Hikmet Kültürevi önünde onbinlerce bayrak günlerndir Nilüferlilere dağıtıldı ve bugün tüm evlerin balkonlarına Türk bayrakları asılacak.

AÇIK HAVA SERGİSİ…

Her yıl binlerce kişinin katıldığı Cumhuriyet yürüyüşü ise pandemi nedeniyle bugün yapılmayacak olsa da 29 Ekim Cumhuriyet bayramını doyasıya kutlanacak. Etkinlikler kapsamında Nilüfer Cumhuriyet Meydanı’nda açılacak olan Kurtuluş mücadelesinin en önemli dönüm noktalarını anlatan metin ve görsellerle oluşturulacak açık hava sergisi, 2 hafta boyunca izlenebilecek.

SINIRLI ARAÇ KONVOYU…

29 Ekim günü Cumhuriyet Meydanı’nda yapılacak çelenk sunumunun ardından giydirilmiş araçlar ile Nilüfer sokaklarında marşlar çalınarak, bayram ruhu coşkuyla yaşatılacak. Bugün saat 19.00’da ise sınırlı katılımla gerçekleştirilecek araç konvoyu, saat 21.00’de FSM hastane alanında sona erecek. Burada İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından etkinlik son bulacak.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X