Dağıtım şirketlerinin kayıp-kaçak başarısı

Elektrik dağıtım sektöründeki özelleştirmelerle birlikte daha da yoğunlaşan kayıp-kaçakla mücadele çalışmaları meyvelerini vermeye başladı.

Dağıtım şirketlerinin kayıp-kaçak başarısı

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) ‘2015 Elektrik Piyasası Gelişim Raporu’na göre, Türkiye’de elektrik dağıtım şirketlerinin kayıp-kaçak hedeflerindeki sapma oranı geçen yıl yüzde 1’in altında gerçekleşti. Raporda, 2015 hedeflerindeki sapma miktarlarına dikkat çekilerek, ‘2014 yılındaki sapmaların büyüklüklerini göz önüne aldığımızda kayıp kaçak hedefi konusunda 2015 yılının dağıtım şirketleri açısından başarılı geçtiği görülmektedir’ denildi. Elektrik dağıtım sektöründe faaliyet gösteren 21 dağıtım şirketinin 11’i, geçen yıla ilişkin kayıp-kaçak hedeflerinin üzerine çıkarak yukarı yönlü gelişme gösterdi. Türkiye’de geçen yıl en fazla kayıp-kaçak oranı ise yüzde 72,1 ile Dicle dağıtım bölgesinde görüldü. Kayıp-kaçak hedefi geçen yıl için yüzde 72,5 olarak belirlenen Dicle EDAŞ yüzde 72,1’lik bir performans ortaya koyarak hedefin yüzde 0,4 üzerinde kaldı. Dicle’yi yüzde 59,7 ile Vangölü bölgesi takip etti, üçüncü sırada ise yüzde 26,6 ile Aras dağıtım şirketi yer aldı.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X