‘Daha güçlü bir ekip kurmak istiyoruz’

2018 FIFA Dünya Kupası Avrupa Elemeleri I Grubu’ndaki 10. ve son maçında deplasmanda Finlandiya ile karşılaşacak A Milli Futbol Takımı’nın teknik direktörü Mircea Lucescu, yarınki müsabakanın ardından daha güçlü bir milli takım oluşturmak için çalışmaya b

‘Daha güçlü bir ekip kurmak istiyoruz’

A Milli Futbol Takımı’nın teknik direktörü Mircea Lucescu,karşılaşmanın oynanacağı Veritas Stadı’nda düzenlenen ve milli futbolcu Cenk Tosun’un da katıldığı basın toplantısında açıklamalarda bulundu. 

 

Deneyimli teknik adam, İzlanda’ya yenildikleri için çok üzgün olduklarını ancak Dünya Kupası’na gidemememin tek suçlusunun milli takım olmadığını kaydetti.

 

Türk futbolcuların kulüplerinde çok az oynadıklarının altını çizen Rumen teknik adam, şöyle konuştu:

 

“Oynamayan veya az oynayan oyunculardan oluşan bir gruptan iyi bir ekip kurmak kolay değil. Hedefim milli takımda oynayabilecek Türk futbolcuları, kendi kulüplerinde daha fazla oynamaya zorlamak olacak. Daha iyi bir ekip kurmak istiyorum. Yurt dışında oynayan oyuncularımız da umarım kendi takımlarında ilk 11’de oynarlar. Tabii ki bunlar milli takıma iyi bir dönüş sağlayacaktır. Yetenekli genç Türk futbolcular, yurt dışına erken çıkmamalı. Türkiye’deki büyük takımlarda kendilerini gösterip daha sonra yurt dışına gitmeliler. Yurt dışına gidip oynayamamak amaç olmamalı. Bu milli takım hatası değil, kulüplerin hatası. Aynı durumda olmaya devam ederse milli takımda oynayacak oyuncuyu bulmak zor olacak.”

 

Milli takımda, futbolcularla çalışmak için çok kısa bir süresi olduğunu hatırlatan Lucescu, “Milli takıma gelen oyuncuların kendi takımlarında oynamaları gerek. 15 farklı kulüpte oynayan futbolculardan kurulu bir ekibimiz var. 2-3 ekipte oynayan bir milli takım yapamıyoruz. Bu da zorluk oluşturuyor. Zamanla çok iyi bir ekip kuracağımıza eminim. Bana üç oyuncu alabileceğim bir futbol kulübü söyleyin. Çok zor. Bu yüzden sorumluluk yalnızca milli takımda değil. Futbolcularla çalıştığım iki günde, oyuncuları geri kazanacağım, eski maçı analiz edeceğim, yeni maça hazırlayacağım, baskı büyük ama zaman yok.” şeklinde konuştu. 

 

Daha iyi bir milli takım oluşturmak için Türk teknik adamların da kendisine destek olması gerektiğini vurgulayan Mircea Lucescu, şunları söyledi:

 

“Daha güçlü bir ekip kurmak istiyoruz. Çünkü hayat devam ediyor. Önümüzde 1 senemiz var. UEFA Uluslar Ligi başlayacak. Daha kuvvetli bir ekip kurup bu turnuvalara hazırlanacağız. Türk antrenörlerinin de Türk Milli Takımı’na oyuncu yetiştirmek gibi bir misyonu olmalı. Bu bir mecburiyet. Milli takım oyuncularına, oynamaları için yardımcı olmaları gerek. Onlara güven aşılamaları lazım aksi halde işler kolay olmayacak. Türk oyuncuların kalitesine büyük güvenim var. Sahada her şeylerini veren çok iyi oyuncu grubu bulunuyor. Türk oyuncular, yabancıların üstünde performans sergilemeli. Yoksa güçlü bir milli takımı kurmak çok zor olacaktır. Türk futbolu ile ilgili tecrübem var. Ersun ve Şenol’la birlikte rekorlarımız var.”

 

Cenk Tosun: Çok üzgünüz 

 

Milli futbolcu Cenk Tosun da İzlanda karşısında 3-0 mağlup olarak, Dünya Kupası’na gitme şansını kaybetmelerinden dolayı çok üzgün olduklarını söyledi. 

 

Kendilerinden olan büyük beklentileri karşılayamadıklarını belirten Cenk, “Beklentiler büyük olunca üzüntü de büyük oluyor. Hepimiz Dünya Kupası’na gitmeyi çok istedik. Çünkü Dünya Kupası dünyanın en büyük turnuvası. Bence İzlanda karşısında ilk yarım saat maçı domine ettik, iyi oynadık. Belki orada bir gol atsaydık, maç çok farklı olabilirdi. Ancak istediğimiz gibi olmadı. Türk halkının beklentilerini karşılayamadığımız için çok üzgünüz.” ifadelerini kullandı. 

 

Hırvatistan’ı yendikten sonra Dünya Kupası’na gitmek için umutlandıklarını vurgulayan milli futbolcu, “Dünya Kupası’na gitmeyi çok istedik. Hırvatistan’ı yendikten sonra çok büyük umutlarla son iki maça girdik ama istediğimiz gibi olmadı. Takımımızın çoğu genç olduğu için inşallah ilerideki dünya kupalarını göreceklerdir. 2018’i unutup, 2020 Avrupa Şampiyonası Elemeleri’ni düşünmek zorundayız.” şeklinde görüş belirtti.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X