Danimarka’da Zika virüsüne rastlandı

Danimarka’da Güney Amerika seyahatinden dönen bir kişide sivrisinek yoluyla bulaşan Zika virüsü tespit edildi.

Danimarka’da Zika virüsüne rastlandı

Yetkililer, yüksek ateş, baş ve kas ağrısı şikayetleriyle başvuran genç erkeğin Aarhus Üniversitesi Hastanesinde tedavi altına alındığını bildirdi. Testlerde Zika virüsü taşıdığı belirlenen hastanın genel durumunun iyi olduğu, kısa sürede sağlığına kavuşabileceği belirtildi.

Hastanenin enfeksiyon hastalıkları bölümünden Prof. Dr. Lars Ostergaard, basına yaptığı açıklamada, “Hasta sağlığına kavuşmak üzere, tamamen iyileşecek. Ona gelecek birkaç ayda prezervatif kullanmasını tavsiye ediyoruz, çünkü bu virüsün ilk aylarda cinsel ilişki yoluya bulaşabildiği yönünde haberler var” dedi.

İngiltere Kamu Sağlığı Dairesi’nden yapılan açıklamada da, Kolombiya, Surinam ve Guyana’dan dönen üç kişide Zira virüsünün tespid edildiği bildirilmiş, İtalya, İspanya ve İsviçre’de de Zika virüsü vakalarına rastlandığı belirtilmişti.

ABD, virüs nedeniyle 22 ülkeye seyahat uyarısında bulunmuştu.

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) bölgesel kuruluşu Pan Amerikan Sağlık Örgütü (PAHO), Batı Hemisfer’de Kanada ve Şili hariç en az 20 ülkede görülen Zika virüsünün özellikle Güney Amerika’da yayılmaya devam ettiğini duyurmuştu. 

Brezilya’da salgın şeklinde ilk kez 2015 yılının mayıs ayında görülen Zika virüsünü taşıyan sivrisinek türü Aedes’in, Kanada ve Şili hariç Amerika kıtasındaki tüm ülkelerde görüldüğü belirtiliyor.

Batı Nil virüsü gibi sivrisinek yoluyla yayılan Zika virüsünü ABD’de bulaştıran sivrisineklerin Teksas, Florida ve New Jersey eyaletlerinin doğu kıyılarında görüldüğü açıklanmıştı.

Brezilya’da nöro-gelişimsel bozukluk olan “mikrosefali (küçük kafa)” vakası normalde yılda ortalama 200 bebekte görülürken virüsün yayıldığı ekim ayından itibaren bu sayı 4 bine yaklaştı. Ülkenin kuzeydoğusundaki fakir Pernambuco bölgesinde yenidoğanların yüzde 1-2’sinde mikrosefaliye rastlanıyor.

Ateş, gözlerde kızarma, kusma, döküntü, baş, kas ve eklem ağrısı gibi belirtileri bulunan hastalığın özgün bir tedavisi ve önleyici aşısı bulunmuyor.

Aedes türü sivrisineklerin sokması sonucu insana bulaşabilen virüsün önlenmesi amacıyla 2016 Yaz Olimpiyat Oyunları sırasında da olimpik alanların günlük temizlik taramasından geçirileceği bildirildi.

Dünya Sağlık Örgütü Tropikal Afrika, Güneydoğu Asya, Pasifik Adaları, Orta ve Güney Amerika’da Zika virüsünün görüldüğünü bildirmiş ve yayılmaya devam ettiği konusunda uyarıda bulunmuştu.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X