Danışment merayı geri istiyor

Karacabey’e bağlı Danışment köyünde 1950’li yıllarda 52 çiftçinin bir araya gelerek aldığı arazinin hayvanları otlatmak için köy tüzel kişiliğine geçirildiğini belirten bölge sakinleri, Bütünşehir Yasası’yla belediyeye geçtiği belirtilen arazinin tekrar k

Danışment merayı geri istiyor

Danışment sakinleri, “Mera vasfını kaybettiği söylenerek arazimizi belediyeye devrettiler. Dedelerimiz 1950 yılında bu araziyi birçok zorluğa rağmen almış. Arazi daha sonra köy halkına mera olarak kullanılmak üzere bağışlanmış. 819 bin metrekare arazi Bütünşehir Yasası’yla belediyelere devroldu. Karacabey Belediyesi bu arazide zemin etüdü yapmak istiyor. Mahkemeye başvurduk. Hayvanlarımız bu merada otluyor. Köylünün hiçbir arazisi yok. Biz bu arazinin tekrar köyümüze verilmesini istiyoruz” dediler.

TAPUSU BELEDİYEDE

Büyükşehir Yasası’yla köylerin bazı gayrimenkullerinin ilçe belediyelerine geçtiğini söyleyen Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan ise, “Sözü geçen arazi de bu çerçevede Karacabey Belediyesi’ne devredildi. Tapusu Karacabey Belediyesi’nin üzerinde. Burası marjinal bir tarım arazisidir. İmar uygulaması yapmayı düşünüyoruz. Yatırımcı getirmeyi düşünüyoruz. Bunların hepsini şeffaf bir şekilde yapacağız. Daha kesinleşen hiçbir şey yok. Arkadaşlarımız jeolojik etüt için araziye gitti” dedi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X