Darbeci filo komutanı havada 2,5 saat hiçbir şey yapmamış

FETÖ’nün darbe girişiminde, F-16 ile bombalanması için Emniyet Genel Müdürlüğü Havacılık Daire Başkanlığını lazer poduyla işaretleyen, dönemin 143. filo komutanı sanık Mustafa Azimetli, havada 2,5 saat kalmasına karşın “hiçbir şey yapmadığını” savundu.

Darbeci filo komutanı havada 2,5 saat hiçbir şey yapmamış

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016’daki darbe girişimi sırasında komuta merkezi olarak kullandığı Akıncı Hava Üssü’ndeki eylemlere ilişkin 486 kişi hakkında açılan davada, suç tarihinde 143. filo komutanı olarak görev yapan ve sanıklardan Ekrem Aydoğdu ile F-16 kullanarak bombalanması için Emniyet Genel Müdürlüğü Havacılık Daire Başkanlığını lazer poduyla işaretleyen sanık eski Binbaşı Mustafa Azimetli savunma yaptı.

 

Azimetli, Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesince, Sincan Ceza ve İnfaz Kurumları kampüsündeki salonda görülen duruşmada, soruşturma sırasında verdiği ifadeleri reddetti. 

 

Azimetli, ayrıntılı savunma hazırlamak için gereken bilgi, belge ve dijital materyallerden bazılarını henüz elde edemediğini, “tehlikeli tutuklu” ilan edilerek, tek kişilik hücreye alındığını, avukat görüşlerinin de bu çerçevede sınırlandırıldığını, bu nedenle sadece iddianamedeki bilgiler çerçevesinde savunmasını yapacağını kaydetti.

 

Azimetli, 15-16 Temmuz’da amirlerinin Terörle Mücadele Harekatı (TMH) ve misafir askeri personelin katılımıyla icra edileceği bildirilen bir sosyal faaliyet kapsamında verdikleri emir ve talimatlarla hareket ettiğini öne sürdü.

 

Sanık Azimetli, iddianamede yer verilen ve üs ile kullandığı uçak arasında geçtiği belirtilen telsiz görüşmelerini kabul etmeyerek “Tapeler ve konuşmalar bana ait değil.” iddiasında bulundu.

 

Çapraz sorgu

 

Daha sonra Azimetli’nin çapraz sorgusuna geçildi. Mahkeme Başkanı Selfet Giray’ın 15 Temmuz’da yaşananları anlatmasını istediği Azimetli, rutin programı uyguladıklarını söyledi.

 

Azimetli, soru üzerine, terörle mücadele harekatına ilişkin planlamayı, öğleden sonra üs komutanının, “terörle mücadele harekatı olabileceğini, uçaklara yükleme emri verdiğini” söylemesi üzerine öğrendiğini, Ahmet Özçetin’den (eski Akıncı Üssü harekat komutanı) de bu yönde bir emir aldığını öne sürdü.

 

Talimatı kimlere verdiğini hatırlayamadı

 

Sosyal faaliyete ilişkin bilgiyi de Ahmet Özçetin’in emriyle öğrendiğini savunan Azimetli, “Özçetin bana terörle mücadele harekatı olacak. Ayrıca sosyal faaliyet düzenlenecek. Kursiyerlerin katılmasını arzu ediyoruz. Bunun üzerine filoda bulunanlara terörle mücadele harekatı için üste kalmaları yönünde talimat verdim.” dedi. Bu talimatı kimlere verdiği sorulan Azimetli, bunu hatırlamadığını savundu.

 

Mustafa Azimetli, “Toplantıdan önce telefonların toplanması söz konusu oldu mu?” sorusuna karşılık, askeri birliklerde telefonun yasak olduğunu belirterek, “Bir arkadaşımızın telefonlarının yanlarında olduğunu söylemesi üzerine telefonların bir yerde toplanmasını istedim.” dedi.

 

Toplantıda kursiyerlere sosyal faaliyet için üsse gelenlere mihmandarlık ve araç kullanma görevi verdiğini öne süren Azimetli, “Onlara, akşam düzenlenecek etkinlik için sivil giyimli asker kişilerin geleceğini söyledim. Görevlerinin bu kişileri alıp filoya getirmek olduğunu aktardım. Gazino bölgesine getireceklerdi.” şeklinde konuştu.

 

“Üsse gelecek bu kişiler kendilerini nasıl tanıtacaklardı?” şeklindeki soru üzerine Azimetli, herhangi bir parola veya işaret belirlemediklerini iddia etti.

 

“Üste sivil görmedim” savunması

 

O gece üsse askerlikle ilgisi bulunmayan sivil kişilerin de geldiğinin hatırlatılması üzerine Azimetli, bu kişilerin kapıdaki kontrol noktasından nasıl geçtiğini bilmediğini iddia etti. Azimetli, üste sivil görmediğini öne sürdü. Azimetli, kursiyerlere silah verilmesi yönünde bir talimatının da bulunmadığını aktardı.

 

Filosundaki pilot sayısını da hatırlamadı

 

Mahkeme Başkanı Selfet Giray’ın, 143. filo komutanı olarak uçaklara mühimmat yükleneceğinden haberinin olup olmadığını sorduğu Azimetli, üs komutanı Hakan Evrim’in uçakların yüklenmesi emrini verdiğini söylediğini aktardı. Azimetli, Evrim’in her filo için 12 uçak yükleneceğini ilettiğini, komutanlığını yaptığı 143. filoda kaç pilot bulunduğunu hatırlamadığını savundu.

 

TMH faaliyeti yapılacağını öğrendikten sonra filodan ayrılan pilotları geri çağırıp çağırmadığı sorulan Azimetli, gördüğü pilotlardan kalmalarını istediğini, filodan ayrılanlara geri dönmeleri için mesaj gönderip göndermediğini ise yine hatırlamadığını ileri sürdü.

 

Darbe girişiminin yapıldığı gece uçak kullandığını kabul eden Azimetli, TMH kapsamında kimlerin uçacağı, hangi uçakların kullanılacağı, nereye gidileceği konularında toplantı yapılıp yapılmadığı sorusuna ise “Bilmiyorum.” karşılığını verdi.

 

Sanık Azimetli, harekat komutanı Ahmet Özçetin’in emriyle uçtuğunu, Özçetin’in talimatların havada verileceğini söylediğini aktardı.

Havada hiçbir şey yapmamışlar

 

Azimetli’nin havada 1,5 saat bekleyip hiçbir şey yapmadan geri döndüklerini söylemesi üzerine Başkan Giray, “TMH için gideceksiniz, hedef verilmeden 1,5 saat havada bekliyorsunuz. Uzun değil mi?” diye sordu. Azimetli ise “Her şey olabilir sayın başkanım. Havadayken bir şey söylenmedi, yakıt azalınca indik.” iddiasında bulundu.

 

Giray’ın, “Alçak uçuş, bomba atılması, hiçbir şey yapmadınız mı?” sorusu üzerine de Azimetli, “Hayır yapmadık. Geri döndük.” ifadesini kullandı.

 

Başkan Giray’ın, “Filo komutanısınız. Havada 1,5 saat bekliyorsunuz, TMH kapsamında, bir şey yapmadan iniyorsunuz. Sormadınız mı nedenini?” sorusuna Azimetli, “Bunlar olağan şeyler.” cevabını verdi.

 

Azimetli, ikinci kalkışında da bir saat boyunca hiçbir şey yapmadıklarını, hiçbir faaliyette bulunmadan geri indiklerini iddia etti.

 

Sanık Azimetli, havadayken Ankara üzerinde belirlenen hedeflere bomba atılması şeklinde talimat gelmediğini, darbeden de haberinin olmadığını ileri sürdü.

 

Mahkeme Başkanı Giray: Nasıl bir filoysa bu…

 

Başkan Giray’ın, “Uçuştan döndünüz. Herkes orada, sivil asker, nasıl bir filoysa bu? Dikkatinizi çekti mi? Kalabalık vardı evet. Kimmiş bunlar? Filo komutanısınız ya, neticede mekan sizin mekanınız. Gidip baktınız mı kim bunlar diye” sorusuna Azimetli, “Hayır” yanıtını verdi.

 

Başkan Giray ise “Niye sizin değil mi orası? Siz filo komutanısınız, makamınız orada, yani ben rahatsız olurum, bu kadar adam niye gelmiş, ne yapıyor, kimdir, necidir? Hem de TMH harekatı yapılacak günü mü seçmişler, kimmiş bunlar diye bakmadınız mı?” sorularını yöneltti.

 

Azimetli ise “Gelen misafirler benim değildi, ayrıca o saatlerde ciddi bir başıboşluk vardı, silahlı kişiler vardı. Kimliklerini bilmiyorum.” dedi.

 

Televizyona, telefona bakmamış

 

Sanık Azimetli, televizyona bakmadığını, cep telefonunu kullanmadığını ileri sürdü.

 

Başkan Giray’ın, odasında sürekli bir hareketlilik olduğunu belirterek, “Herkes sizin odanıza giriyor, çıkıyor. Siz olmadığınız zaman odanızda kim duruyor. Odada bir şey var mı? Bu kişilerin odaya girmesine sebep olabilecek ne olabilir?” sorusu üzerine Azimetli, “Bir bilgisayar, bir telefon var, bir de kuruyemiş var.” diye konuştu.

 

Azimetli, Başkan Giray’ın soruları üzerine ikinci uçuştan döndükten, saat 03.30 sıralarında silahlı kişilerin kendisini, üs komutanıyla beraber yakıt bölgesine götürdüğünü, günün ağarmasının ardından odasına geçtiğini bildirdi.

 

Eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Abidin Ünal’ın üsse getirildiğini duyduğunu ancak Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ile diğer komutanların üsse getirildiğinden haberdar olmadığını iddia eden Azimetli, odasına gittikten sonra darbe girişimini filodaki bir personelden öğrendiğini savundu.

 

Başkente atılan bombaları duymamış

 

Azimetli, bir süre sonra lojmanlardaki evine geçtiğini söyledi. Evde haber izlemediğini, elektriklerin kesik olduğunu anlatarak, “Darbe teşebbüsünün Akıncı Üssü’nden yönetildiği ve uçakların bu üsten kalkarak Ankara’da çeşitli yerleri bombalandığını duyup duymadığına, uçakların nereye gittiğini kimseye sorup sormadığına” ilişkin soruya, “Hayır” yanıtını verdi.

 

Başkan Giray’ın, “Sizin filo komutanlığı yaptığınız bir yer. Bu size de garip gelmiyor mu?” sorusuna Azimetli, “Bilmiyorum sayın başkan.” karşılığını verdi.

 

Giray, “İfadelerinde FETÖ/PDY yönünden birçok kişinin ismi geçiyor. Onların seni tehdit edip, ifadelerini değiştirmediğini nereden bileceğiz?” diye sordu. Azimetli, ifadelerini reddettiğini tekrarladı.

 

Giray, “İfadelerin ezberlettirildiğini söylüyorsun. Bu ifadeyi bütünüylü reddediyorsun. Bu ifadeyi yazanlar senin özgeçmişini bu kadar ayrıntılı nereden biliyorlar?” dedi. Azimetli ise ifadelerin kısmen kendisine ait olduğunu, kısmen ise ezberlettirildiğini iddia ederek, bilgilerin verildiği şartların sağlıklı olmadığını, o sebeple tümünü reddettiğini söyledi.

 

Giray, soruşturma aşamasındaki ifadelerini okuyarak, Azimetli’den yanlış olduğunu ileri sürdüğü yerleri düzeltmesini istedi.

 

Azimetli, “ifadelerinde geçen lehine veya aleyhine ne varsa reddettiğini” söyledi.

 

Giray ise ifadeyi parça parça okuyarak, okuduğu kısımların doğru olup olmadığını sordu.

 

Azimetli, hemen hemen her defasında, “O ifadeyi kabul etmiyorum.”, “Reddediyorum.”, “Hayır” şeklinde yanıtlar verdi.

 

Başkan Giray, bir noktada, “Şu ana kadar sana ait olan hiçbir kısma rastlamadık.” dedi.

 

İsmini bile kabul etmeyeceğini söyledi

 

Giray, ifadeyi okumaya devam etti, Azimetli ise aynı yanıtları verdi. Azimetli, bir defasında ise “O ifadede ‘Adım Mustafa Azimetli’ diyorsa bile onu da kabul etmiyorum.” diye konuştu.

 

Giray, “Bir ifadede, gece 03.30 sıralarında sizin ve yanınızdaki silahlı dört adamın gelerek, uçakları uçurmak için yakıt istediği, bu kişinin yakıt olmadığını belirtmesi üzerine yanınızdaki takım elbiseli silahlı bir şahsın elindeki tüfeği kişinin göğsüne vurduğu belirtiliyor.” dedi. Azimetli ise bunu kabul etmedi.

 

Silahlı, takım elbiseli bir kişi görüp görmediği sorulan Azimetli, “Üs komutanıyla yakıt bölgesine götürülürken öyle birisi olduğunu hatırlıyorum.” karşılığını verdi.

 

“Bugünden baktığımda bizlerin belli bir olayın içinde kullanıldığını anladım.” diyen Azimetli, kim tarafından kullanıldığı yönündeki soru üzerine de o gece harekatı kimin yönettiğini bilmediğini söyledi. Azimetli bir başka soru üzerine o gece emirleri amirleri konumundaki harekat komutanı Ahmet Özçetin ve üs komutanı Hakan Evrim’den aldığını söyledi. 

Duruşmaya yarın Azimetli’nin çapraz sorgusuyla devam edilecek.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X