Davutoğlu, ABD’de gözaltına alınan öğrenciyle görüştü

Başbakan Ahmet Davutoğlu, ABD’nin Teksas eyaletinde öğretmenine göstermek için okula götürdüğü elektronik saatin bomba sanılması üzerine kelepçelenerek gözaltına alınan Müslüman öğrenci Ahmed Muhammed ile görüşerek birlikte “özçekim” yaptı.

Davutoğlu, ABD’de gözaltına alınan öğrenciyle görüştü

New York ziyaretinin ilk gününde TÜRKEN Vakfı’nın düzenlediği programa katılan Başbakan Davutoğlu, burada 14 yaşındaki Ahmed ve ailesiyle görüştü.

Yaşadığı olayla İslamofobi tartışmalarını yeniden gündeme getiren Sudan asıllı Ahmed’le yakından ilgilenen Başbakan ve eşi Sare Davutoğlu, genç mucitle birlikte “özçekim” yaptı.

Görüşme öncesi Anadolu Ajansı muhabirine konuşan Ahmed, Başbakan Davutoğlu ile görüşecek olmaktan dolayı mutlu olduğunu dile getirdi.

New York’ta bulunduğu süre içerisinde Birleşmiş Milletler’in (BM) bazı üst düzey isimleriyle de bir araya gelebileceğini aktaran Ahmed, bir gün Türkiye’yi de ziyaret etmek istediğini söyledi.

Kendi tasarladığı ev yapımı saat öğretmeni tarafından bomba sanıldığı için gözaltına alınan Ahmed, elektronik aletlerle ilgilenmeye devam edeceğini ve bir sonraki tasarımının bir jeneratör olacağını ifade etti.

Ahmed’in babası Muhammed El-Hasan Muhammed ise, oğlunun yaşadıkları karşısında Türkiye’nin verdiği destekten ötürü minnettar olduklarını söyledi.

El-Hasan Muhammed, “Türkiye’nin desteği yeni değil, dün de vardı. Osmanlı döneminde de bu böyleydi” ifadelerini kullandı.

Ahmed’in icat ettiği saat yüzünden gözaltına alınmasını “gülünç” olarak niteleyen El-Hasan Muhammed, “Bir Müslümanı, Müslüman olduğu için suçladılar. İslamofobi artık sona ermeli” diye konuştu.

Öte yandan, TÜRKEN Vakfı’nın düzenlediği program boyunca Ahmed katılımcılardan büyük ilgi gördü. Birçok kişi Ahmed ile fotoğraf çektirmek için sıraya girdi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X