Davutoğlu: En güçlü mesajı vereceğiz

Başbakan Davutoğlu, Fransa’daki yürüyüşe ilişkin, “Saldırıyı İslam’a yönelik karşı kampanyaya dönüştürmek isteyenlere karşı mevcudiyetimiz, en güçlü mesajı vermek olacaktır” dedi.

Davutoğlu: En güçlü mesajı vereceğiz

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Fransa’ya hareketi öncesi Esenboğa Havalimanı’nda düzenlediği basın toplantısında, başkent Paris’te düzenlenecek Cumhuriyet Yürüyüşü” etkinliğine katılacağını söyledi.

Yürüşüye bizzat katılarak, teröre karşı dayanışma ilkesini Paris’te bir kez daha göstereceklerini vurgulayan Başbakan Davutoğlu, “Türkiye her türlü terör saldırısına karşı en net tavrı almış, en aktif dayanışmayı göstermiş ülkelerden biridir” diye konuştu.

Davutoğlu, Türkiye’nin çok sayıda vatandaşını terör saldırılarında kaybettiğini hatırlatarak, “Bu anma merasimine dünyadan çok sayıda liderler de katılacak. Bu vesileyle ortak olarak terör saldırıları karşısındaki tutumuz bir kez daha dünyaya gösterilmiş olacak. Terörün dini, etnik ve mezhebi kimliği olamaz. Terör kim tarafından, hangi gerekçeyle yapılırsa yapılsın bir insanlık suçudur” ifadelerini kullandı.

Paris’teki terör saldırısında hayatını kaybedenlerin arasında Müslüman bir polisin de bulunduğuna dikkati çeken Başbakan Davutoğlu, şunları söyledi:

“Dolayısıyla bu saldırıyı genelde İslam dünyasına, daha özelde Avrupa’daki Müslümanlara yönelik bir karşı kampanyaya dönüştürmek isteyen çevrelere karşı da oradaki mevcudiyetimiz en güçlü mesajı vermek olacaktır. Bu mevcudiyetle hem teröre karşı dayanışmamızı göstereceğiz hem de Müslüman, Hristiyan ayrımı, Avrupalı,Asyalı, Afrikalı ayrımı olmaksızın herkesin omuz omuza verdiği bugünde, herhangi bir şekilde bu saldırıyı istismar ederek Müslümanlara dönük bir kampanya başlatılmasına karşı da en güçlü mesajı vermiş olacağız.”

Almanya ziyareti

Başbakan Davutoğlu, Fransa’daki programının ardından Almanya Federal Cumhuriyeti Şansölyesi Angela Merkel’in davetlisi olarak Almanya’ya geçeceğini bildirerek, yarın Merkel ile bir araya geleceklerini belirtti.

Almanya’daki programına ilişkin de bilgi veren Davutoğlu, Türkiye ve Almanya’nın, tarihi derinliğe haiz, çok güçlü ilişkileri bulunduğunu, Almanya’nın Türkiye’nin en önemli ticaret ortağı olduğunu söyledi. 

Davutoğlu, geçen sene 38 milyar doları bulan ticaret hacminin, son 10 ayda 31 milyar doları aştığını ifade ederek, Türkiye’deki Alman yatırımlarının da 8 milyar doların üzerinde olduğunu vurguladı. Başbakan Davutoğlu, “Bunun getirdiği çok güçlü bir alt yapı var. Ayrıca vatandaşlarımızın Almanya’daki mevcudiyeti de Türk-Almandostluğunun önemli nişanelerinden biridir” dedi. 

Yaklaşan genel seçim nedeniyle Almanya’daki vatandaşlara seçime katılma çağrısında bulunacaklarını dile getiren Davutoğlu, “Daha önce Cumhurbaşkanlığı seçiminde oy kullanılmıştı. Ortaya çıkmış bazı aksaklıkları da göz önünde bulundurarak, Yüksek Seçim Kurulu ve bütün ilgili kurumlar, kurullar vatandaşlarımızın daha yoğun katılımı için zaten bütün tedbirleri alıyorlar. Bu çerçevede de vatandaşlarımızla da bir araya geleceğiz” diye konuştu. 

Davutoğlu, 15 Ocak Perşembe günü Avrupa Birliği ile resmi görüşmeler yapmak üzere Brüksel’e gideceğini hatırlatarak, sonraki hafta başında da İngiltere ve İsviçre ziyaretinde bulunacağını kaydetti. 

Almanya ziyaretinden yarın akşam döneceğini söyleyen Başbakan Davutoğlu, 13 Ocak Salı günü Bakanlar Kurulunu toplayacağını da bildirdi. 

“Çok kapsamlı istişareler gerçekleştiriliyor”

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Davutoğlu, bir gazetecinin “Fransa’daki market saldırısını gerçekleştiren Ahmedi Kolibali’nin sevgilisi Hayat Boumeddiene’nin2 Ocak’ta Türkiye’ye girdiği, 8 Ocak’ta da dönüş biletini kullanmadığına ilişkin MİT’e dayandırılan bazı haberler yer aldı. Boumeddiene’nin Türkiye’de bir süre MİT tarafından takip edildiğine ilişkin iddialar doğru mu?” sorusuna, şu yanıtı verdi:

“Türkiye hangi ülkede olursa olsun, herhangi terör faaliyeti söz konusuysa her zaman çok yakın işbirliği içinde oldu. İstihbarat birimlerimizle, Fransız istihbarat birimleri arasındaki işbirliği ve dayanışma ise çok köklü, eski temellere dayanıyor. Dolayısıyla bu terör saldırısı sonrasında da istihbarat birimlerimiz arasında çok kapsamlı istişareler gerçekleştiriliyor. Bu çerçevede Fransa’dan bize intikal eden bilgilerle, bizdeki bilgilerin karşılaştırılması süreci devam ediyor. Bir kez daha vurgulamak isterim: İstihbarat, güvenlik birimlerimiz arasında tam bir işbirliği var. Biz her zaman, sadece Fransa ile değil, dünyanın neresinde olursa olsun, hangi ülkeye dönük olursa olsun herhangi bir terör riski söz konusu olduğunda, her türlü işbirliğini gösterdik. Bu çerçevede de işbirliğimiz devam ediyor. Açıklanması gereken bir husus olduğunda, Türkiye ve Fransa birlikte veya tek tek açıklama yapabilir.”

Davutoğlu, Türkiye’nin milyonlarca turistin geldiği bir ülke olduğunun altını çizerek, “Dolayısıyla, bu tür giriş çıkışlar konusunda önceden bir ihbar söz konusu olmaması halinde, herhangi bir engelleme çok güç oluyor. Fransa ile Türkiye arasındaki istihbari işbirliğinin derinliği ve kapsamı göz önüne alındığında, bundan sonra da gerek bu konuda, gerek direk konularda birlikte neler yapabileceğimizi ele alacağız, değerlendireceğiz ve gerekli adımları atmakta da hiçbir tereddüt göstermeyeceğiz” diye konuştu.

Davutoğlu, basın toplantısının ardından, özel uçak “TUR” ile saat 10.15’te Fransa’ya hareket etti. 

Başbakan Davutoğlu ile Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır ile Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç da Paris’e hareket etti. 

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X