Davutoğlu’dan muhalefet liderlerine tavsiye

Başbakan Davutoğlu, 1 Kasım seçim sonuçlarıyla ilgili muhalefet partilerinin liderlerine tavsiyede bulundu: ”Genel merkez odalarını, nereden oy alıp, nereden alamadıklarını gösteren haritalarla döşesinler. Her sabah geçerken bir ders alsınlar.”

Davutoğlu’dan muhalefet liderlerine tavsiye
HABERİ PAYLAŞ

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin genel merkezinde, “AK Parti 105. Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı”nda konuştu.

Başbakan Davutoğlu, 1 Kasım seçiminde 7 Haziran’a göre 48 ilde milletvekili sayılarını artırdıklarını, 33 ilde ise milletvekili sayısını koruduklarını hiçbir yerde partilerinin milletvekili sayısının azalmadığını söyledi.

Parti olarak 6 ilde yüzde 70’in üzerinde oy aldıklarını, bunun bu illerde 10 seçmenden 7’sinin AK Parti’ye oy verdiği anlamına geldiğini belirten Davutoğlu, şöyle konuştu:

“Bu sonuçların ana fikri; AK Parti Türkiye’nin omurgası, Türkiye’nin birleştirici harcıdır. AK Parti, Türkiye’nin her yerinde siyaset yapan, Türkiye’nin her yerinde destek bulan yegane partidir. AK Parti her yaş grubunun, her eğitim seviyesinin her gelir grubunun temsil edildiği tek siyasi partidir. Felaket tellalları ülkemize kaos senaryoları çizerken, engin ferasetiyle duruma el koyarak ülkeye istikrarlı bir istikamet çizen, ülkenin yegane umudu olan AK Parti’yi tek başına iktidara taşıyan seçmenlerimize huzurlarınızda bir kez daha teşekkür ediyorum.” 

”OTURUP CİDDİ BİR MUHASEBEDE BULUNMALARI LAZIM”

CHP’nin 1 Kasım seçiminde de Ege ve Marmara dışındaki bölgelerde anlamlı bir varlık gösteremediğini belirten Davutoğlu, ana muhalefetin sadece İzmir, Aydın, Muğla, Kırklareli, Edirne ve Tekirdağ’da birinci parti konumunda olduğunu söyledi.

Bir dahaki seçimde AK Parti’nin bu illerde de birinci parti olması için teşkilatlarına talimat verdiğini belirten Davutoğlu, CHP’nin sadece Akdeniz, Ege ve Marmara bölgelerinde Türkiye geneli oy ortalaması olan yüzde 25’in üzerine çıktığını, diğer bölgelerde ise oy ortalamasının altında kaldığına dikkati çekti.

Diğer bölgelerde CHP’nin oy ortalamasının altında kalmasının bölgesel temsili aşıp ulusal temsile ulaşamadığı anlamına geldiğini vurgulayan Davutoğlu, şunları kaydetti:

“Oturup ciddi bir muhasebede bulunmaları lazım. 1 Kasım seçim yenilgisinden sonra yavaş yavaş tekrar seslerini yükseltmeye başladılar. Önce oturun, biz nasıl 7 Haziran’da oturduk ev ödevimizi yaptık, sakin sakin düşündük ‘ne yapmak gerekiyor’ diye. Sizin göreviniz bize laf yetiştirmek değil. Oturup kendi iç muhasebenizi yapmak. 34 ilde bir ana muhalefet partisi milletvekili çıkaramıyorsa başını iki elinin arasına alıp kara kara ve derin derin düşünmesi lazım. CHP’nin oyları 9 ilde yüzde 2’nin altında yani marjinal parti. 6 ilde yüzde 2 ila 3 arasında ve 7 ilde yüzde 5 ila 10 arasında. Bu illerde marjinal hale gelmiş bir anamuhalefet partisinden bahsediyoruz. Çünkü bu illerdeki vatandaşlarımızın meselelerine en önemlisi de ruhuna nüfuz etme imkanına sahip değiller.”

“SEÇMEN ‘BENİM OYUMU İPOTEK ALTINA ALAMAZSINIZ’ DEDİ”

Davutoğlu, MHP’nin 1 Kasım seçiminde aldığı sonucun CHP’nin aldığı sonuçtan da kötü olduğunu dile getirerek, MHP’nin Türkiye’nin hiçbir ilinde birinci parti olamadığına dikkati çekti.

MHP’nin 35 ilde milletvekili çıkartamadığını belirten Davutoğlu, “Buradan Osmaniye ilimizi özellikle tebrik ediyorum. Geçen sefer Osmaniye il başkanımıza ve milletvekillerine, ‘ben burada birinci parti olmanızı size talimat olarak veriyorum. Bu bizim için çok önemlidir” demiştim. Onlar da bize çok güzel bir hediye verdiler, onları tebrik ediyorum. Niçin tebrik ettiğimi herkes anlamıştır ayrıca zikretmeye gerek yok herhalde” dedi.

HDP’nin de hem oy kaybeden hem de belirli bir bölgeye sıkışan partiler arasında olduğunu belirten Davutoğlu, HDP’nin 7 Haziran seçimine göre 1 Kasım seçiminde bir milyon oy kaybettiğini vurguladı.

HDP’ye verilmeyen bir milyon oyun Türkiyelileşme iddiasında bulunan ancak Türkiye idealiyle ilgili hiçbir şey paylaşmayan HDP’ye verilen en güzel mesaj olduğunu ifade eden Davutoğlu, şöyle konuştu:

“Bir milyon vatandaşımız HDP Eş Başkanı’nın yapamadığını yaptı ve o dağlara dönerek Kandil’e, ‘ben sizin için oy vermedim, benim oyumu ipotek altına alamazsınız’ diyerek, oyunun yönünü değiştirdi. Buradan o vatandaşlarımıza da bir kez daha teşekkür ediyorum. Onlar terörün arkasında duran, Türkiye’yi birleştirmek yerine Türkiye’yi bölmeye çalışanlara, ‘sırtımızı teröre dayadık’ diyenlere, ‘sırtınızı onlara dayayabilirsiniz ama sırtınızı bize bir daha dayayamazsınız’ dedi ve bir milyon oy yönünü değiştirdi. Bu da herkese şu dersi verdi; bu topraklarda sadece millete sırtını dayayanlar yaşar. Sırtını dağlara değil de dağ gibi millete dayayanlar yaşar. Doğu ve Güneydoğu bölgeleri dışında HDP’nin çıkarttığı milletvekili sayısı sadece 15.”

”SAYIN KILIÇDAROĞLU’NA, SAYIN BAHÇELİ’YE, SAYIN DEMİRTAŞ’A TAVSİYEM…”

Davutoğlu, 1 Kasım seçim sonuçlarıyla ortaya çıkan tablonun CHP, MHP ve HDP’nin Türkiye’nin partisi olmaktan uzaklaştığını açık bir şekilde gösterdiğini ifade ederek, “Ben Dışişleri Bakanıyken ofisimin ve evimin her yerinde sürekli haritalar vardı. ‘Nerede büyükelçimiz eksik, nerede ne var’ diye bakardım. Şimdi Sayın Kılıçdaroğlu’na, Sayın Bahçeli’ye, Sayın Demirtaş’a tavsiyem, genel merkezlerinin bütün odalarını, koridorlarını oy aldıkları ve alamadıkları yerlerin haritalarıyla döşemeleri. Her sabah oradan geçerken bir ders alsınlar. Yanlarına da AK Parti’nin aldığı yerleri koysunlar ikisini mukayese edip, kimin neyi, niçin aldığını bir kez daha tefekkür etsinler” dedi.

Geçmişte belli bölgelerle anılan partilerin artık bölgesellik özelliklerini de yitirerek birkaç şehirle anılmaya başladığını vurgulayan Davutoğlu, bu partilerin yakında o şehirlerle de anılmayacağını söyledi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X