“Deli dana” Kanada’da hortladı

Bir çiftlikte görülen, “deli dana” hastalığı nedeniyle 4 ülke Kanada’dan sığır ve dana ürünleri ithalatını durdurdu.

“Deli dana” Kanada’da hortladı
HABERİ PAYLAŞ

“Deli dana” olarak bilinen süngerimsi beyin hastalığı nedeniyle Tayvan, Güney Kore, Peru ve Belarus’un, Kanada’dan sığır ve dana ürünlerini almayı durdurduğu bildirildi. 

Kanada Gıda Denetim Ajansından yapılan yazılı açıklamada, “deli dana” olarak adlandırılan Bovine Spongiform Encephalopathy (BSE) vakası nedeniyle Tayvan, Güney Kore, Peru ve Belarus’un sığır ve dana ürünlerini almayı durdurduğu belirtildi. Söz konusu ülkelerin, Kanada menşeli sığır ve dana ürünlerine de yasak koyduğu kaydedildi.

Öte yandan Endonezya da Kanada’dan yaptığı, gıda olarak tüketilmeyen sığır ve dana ürünlerinin ithalatına yasak getirdi.

Ülkede ilk kez 2003 yılında görülen “deli dana” salgını, Kanada’nın Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü tarafından 2007 yılında “kontrollü BSE riski olan ülke” kategorisine alınmasına neden olmuştu. Kanada Gıda Denetim Ajansı, Ulusal BSE Gözetim Programı aracılığıyla saptanan vakanın, DSÖ ile Dünya Hayvan Sağlığı Örgütüne bildirildiğini duyurmuştu.

Bu arada Kanada Gıda Denetim Ajansı tarafından başlatılan ve BSE saptanan hayvanın nasıl enfekte olduğunu saptamaya yönelik soruşturma da devam ediyor.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X