Delil karartan polise beraat

Eskişehir’de üniversiteli Ali İsmail Korkmaz’ın dövülerek öldürüldüğü sokağa bakan Beşik Otel’in güvenlik kamerasını, “Kameraları kapatın, hatta daha önceki saate gel, 10 dakika öncesine” şeklinde emir vererek sildiren polis Hüseyin Engin ile bu emre uyup

Delil karartan polise beraat

Delillerin yok edildiğine ilişkin ses kaydı TUBITAK tarafından ortaya çıkarıldığı halde mahkeme, dün görülen son duruşmada beraata gerekçe olarak “delil yetersizliği”ni gösterdi. Polis Engin, hem Ali İsmail Korkmaz’in öldürülmesi hem de aynı sokakta Doğukan Bilir adlı gencin dövülmesine ilişkin davalarda da yargılanmış ve beraat etmişti. 

İŞTE O DİYALOG

Bu arada TÜBİTAK sadece otelin dışına değil, içine ait görüntüleri de incelemişti. Polis Engin’in otel sahibi Erdoğan Gözseçen’le konuştuğu an da burada tespit edildi. Görüntünün sesi yükseltilerek, Engin’le Gözseçen arasındaki diyalog açığa çıkarıldı. Engin’in kameranın kapatılmasını, geriye dönük silinmesini istediği anlaşıldı. Ses kayıtlarına göre saat 00.16:31’de Engin ile Gözseçen arasındaki diyalog şöyle:

Polis Hüseyin Engin: Kameralar kayıt yapıyor mu? 

Otel çalışanı: Kameralar kayıt yapıyor efendim. 

Polis Hüseyin Engin: Onları kapatabilirsiniz. 

Otel çalışanı: Kapatalım mı? 

Polis Hüseyin Engin: Kapatabilirsiniz, kapat. Hatta daha önceki saate gel, on dakika öncesine…

‘KENDİ DELİLİNİ SİLEBİLİR…’

Bu ses kaydının açığa çıkması üzerine Hüseyin Engin hakkında ‘suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme’ iddiasıyla soruşturma başlatıldı. Savcı Hasan Ali Erkan, geçen 14 Kasım’da takipsizlik kararı verdi. Savcı Erkan, “Engin’in otele girdiğini, otelin çalışanına ‘Kameraları kapatın, daha önceki saate gel, on dakika öncesine gel’ diyerek kayıtların silinmesine neden olduğu”nu ifade etti. Ancak Engin’in halen Korkmaz’ın öldürülmesine ilişkin Kayseri 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada ‘öldürmeye iştirak’ suçundan yargılandığını hatırlatan Savcı Erkan, TCK’nın 281. maddesine göre kişinin, kendi işlediği veya işlenişine iştirak ettiği suçla ilgili delilleri yok etmesine ceza verilmeyeceğini belirtti.

TCK’nın 281. maddesinde şöyle deniyor: “Gerçeğin meydana çıkmasını engellemek amacıyla, bir suçun delillerini yok eden, silen, gizleyen, değiştiren veya bozan kişi, 6 aydan 5 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Kendi işlediği veya işlenişine iştirak ettiği suçla ilgili olarak kişiye bu fıkra hükmüne göre ceza verilmez.”

OTELCİYE DAVA AÇILMIŞTI

Fakat talimata uyup kameraları kapatan otelci Erdoğan Gözseçen hakkında aynı suçtan Eskişehir 8. Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Savcı Hasan Ali Erkan, iddianamede, ‘Şüphelinin gerçeklerin meydana çıkmasını engellemek amacıyla bir suçun delillerini yok ettiği ve sildiği’ kaydedildi. 

Bu arada, Korkmaz Ailesi’nin avukatlar, Engin hakkındaki karara itiraz etti. İtirazı değerlendiren Eskişehir 2. Sulh Ceza Mahkemesi kararı kaldırarak, polis Engin hakkında yargılama izni verdi. Bunun üzerine Engin hakkında da dava açıldı. 

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X