Demirel müzesi bugün açılıyor

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel`in, 1949 yılında başladığı memurluk görevinden, cumhurbaşkanlığının sona erdiği döneme kadar geçen sürede okuduğu kitaplar, fotoğrafları ve kullandığı eşyaların sergilendiği Atabey ilçesine bağlı İslamköy Mahallesi`ndeki

Demirel müzesi bugün açılıyor
Müze Müdürü Osman Siviloğlu, müzenin de içinde bulunduğu külliyenin, Süleyman Demirel’in kardeşi Şevket Demirel’in başkanlığını yaptığı Demirel Vakfı tarafından yaptırıldığını söyledi.
 
AİLENİN EVİ
 
Külliyede ilk olarak Demirel’in babaannesi Şehriban Hatun adına cami yaptırıldığını belirten Siviloğlu, ardından Demokrasi ve Kalkınma Müzesi ile Bilgi ve Belge Merkezi’nin külliyeye kazandırıldığını, Demirel ailesinin evinin de ‘müze ev’ olarak düzenlendiğini kaydetti.
 
17 bin metrekarelik alanda kurulan külliyede yer alan Demokrasi ve Kalkınma Müzesi’nin, Türkiye tarihi açısından önemli olduğunu vurgulayan Siviloğlu, müzede Demirel’in memurluğa başladığı 1949 yılından cumhurbaşkanı olduğu döneme kadar sakladığı çok sayıda belge, kitap ve objenin yer aldığına işaret etti. Müzede çok sayıda koleksiyon olduğunu anlatan Siviloğlu, şöyle konuştu:
 
45 BİN KİTAP
 
‘Bunlardan biri kitap koleksiyonudur. Özel kitapları burada. Demirel’in 45 bin kitabı otomasyon işleminden geçirilerek araştırmacılara hazır hale getirildi. Süreli yayın koleksiyonu var. 32 bin gazete ve dergi müzede sergileniyor. Aynı zamanda Demirel’e yurt içi ve yurt dışında hediye edilen eşyalar burada.’
 
Siviloğlu, Müzede Türkiye tarihine ışık tutacak 126 bin fotoğraf bulunduğunu belirterek, video kasetlerin de DVD’ye aktarılarak ziyaretçiler için ulaşabilir hale getirildiğini vurguladı.
 
Siviloğlu, külliye içinde bulunan Müze Ev’de ise Demirel ve ailesinin 1920’li yıllardan bu yana kullandığı eşyaların olduğunu bildirdi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X