Demiröz: Yargıda güveni yeniden tesis edin

Bursa Barosu Başkanı Ekrem Demiröz, 7 Haziran seçimlerinde göreve getirilen yeni milletvekillerini bir araya getirdi. Toplantının açılışında konuşa Demiröz, yeni millitvekillerine ‘Yargıda güveni yeniden tesis edin’ çağrısında bulundu.

Demiröz: Yargıda güveni yeniden tesis edin

HALİL ÖZÇOBAN

7 Haziran seçimlerinde göreve gelen Bursa milletvekilleri Bursa Barosu’nun organize ettiği toplantıda biraraya geldi. Parlamentoya girme hakkı elde eden AK Parti’den İsmet Su, Hakan Çavuşoğlu, Zekeriya Birkan, Emine Yavuz Gözgeç ve Önder Matlı, CHP’den Lale Kocabıyık,  Nurhayat Altaca Kayıoğlu, Erkan Aydın ve Orhan Sarıbal, MHP’den Kadir Koçdemir ve Tevfik Topçu,  HDP’den ise Asiye Kolçak toplantıya katıldı. 

Almira Otel’de düzenlenen toplantıda milletvekillerini bir araya getiren Baro Başkanı Ekrem Demiröz, yargıya olan güvenin azaldığını belirtirken, millitvekillerine yargıya güveni yeniden tesis etmeleri çağrısında bulundu.

‘Demokrasiye inandıktan sonra siyasi inançlarımız ne olursa olsun bütün sorunların çözümü parlamentodur” diyen Demiröz, şunları söyledi; “Bu açıdan hayati değer taşıyan sorumluluklarla bu yetki verildi size halk tarafından. Demokrasinin kökleşmesi hem hukuka olan güvenin yeniden tesisi, güvenilir yargının yeniden inşası konusunda, hep söyleye geldik adalete olan inanç toplumda kaybolduğunda o toplumun geleceği de olmuyor. Ne pahasına olursa olsun bence parlamentonun öncelikli görevci, yargıya olan güvenin yeniden tesisini sağlamak.’

Herkesin kendi derdi üzerinden adalet aradığını ve kendi sorunları ile uğraştığını söyleyen Demiröz, “Adalet çıtasını hepimiz için değer taşıyan boyuta taşımak lazım. Umuyorum ve diliyorum ‘Bir insana haksızlık yapıldığında bu haksızlık hepimize yapılmıştır’ dendiği gün bu ülkenin bir şansı olabilir. Demokrasi ekmektir, ekmeği olan insan özgürdür. Ülke için kararlar alacaksınız, yarınlar için birçok oluşumlara imza atacaksınız zannediyorum” dedi.

AK Parti Bursa Milletvekili Emine Yavuz Gözgeç de ‘Hukukun üstünlüğüne inanıyoruz, mutlaka sorunlar olabilir. AK Parti hükümetinin de zaten bu konuda hassas çalışmaları var. Bizler de yeni vekiller olarak bu çalışmalara katkı koyacağız” dedi.  

CHP adına konuşan Lale Kocabıyık ise ‘Bizler seçim sonrasında halkımızın oylarıyla vekil seçildik. Görev sorumluluğumuzun bilincinde olarak hizmet edeceğiz” diye konuştu. Toplantıya 3 yaşındaki kızı Arya ile gelen avukat Nurhayat Altaca Kayışoğlu ise ilgi odağı olurken, MHP Milletvekili Kadir Koçdemir ‘7 Haziran seçimlerinde milletimizin verdiği ana mesaja dikkat çekti. “Ben gururlanma, böbürlenme istemiyorum, küsme istemiyorum, bir araya gelin konuşun, birbirinizin yanlışını düzeltin’ şeklinde mesaj verdiğini belirten Koçdemir, siyasetçiler de bu mesajı alıp ona göre hareket etmek durumunda” dedi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X