‘Demokrasi ve Şehitler Mitingi’ Uzak Doğu basınında geniş yer buldu

Türkiye’de başta İstanbul Yenikapı olmak üzere pek çok kentte düzenlenen “Demokrasi ve Şehitler Mitingi”ne Singapur ve Çin medyasında geniş yer verildi.

‘Demokrasi ve Şehitler Mitingi’ Uzak Doğu basınında geniş yer buldu
HABERİ PAYLAŞ

Türkiye’de başta İstanbul Yenikapı olmak üzere pek çok kentte düzenlenen “Demokrasi ve Şehitler Mitingi”ne Singapur ve Çin medyasında geniş yer verildi.

 

Singapur’un Straits Times gazetesinin internet sayfasında, “Erdoğan’ın Darbeden Sonra Güç Gösterisi” başlığıyla verilen haberde, mitinge bir milyon kişinin katıldığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’nin Gülen ağından kurtarılacağı sözü verdiği belirtildi.

 

Haberde, Erdoğan’ın mitinge muhalefet parti liderlerini davet ettiği, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Twitter’da “Darbeleri ortadan kaldırmanın yegane yolu Cumhuriyetin temel ilkelerine dönmektir” paylaşımını yaptığı kaydedildi.

 

“Kızıl Okyanus”

 

Çin basını da mitingi “Kızıl Okyanus” başlığıyla gördü. Ülkenin resmi ajansı Şinhua’nın haberinde, “Çok partili katılımın sağlandığı demokrasi mitinginde, ellerinde Türk bayrağı sallayan halk, meydanı kızıl bir okyanusa çevirdi. Milyonlar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısıyla Yenikapı’ya koştu” ifadesi kullanıldı.

 

Çin’in Gençlik gazetesinin haberinde “Türkiye Cumhurbaşkanı, halkı meydana topladı, milyonlar Türk bayrakları salladı” ifadesine, gazetenin internet sitesinde de Yenikapı’dan insan portrelerine yer verdi.

 

Çin Komünist Partisi’nin yayın organı Global Times, “Türkiye’de milyonların katıldığı darbe karşıtı miting” başlığıyla verdiği haberinde, halkın Erdoğan’a destek verdiğini, darbeye tepki gösterdiğini yazdı.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısıyla düzenlenen mitinge AK Parti üyelerinin yanı sıra muhalif liderlerin katıldığı belirtilirken, başarısız darbe girişiminin ardından düzenlenen demokrasi mitinglerinin Yenikapı’da Erdoğan’ın deyimiyle “taçlandırıldığı” aktarıldı.

 

Çin’in diğer basın kuruluşları da Şinhua ajansının haberi ve fotoğraflarıyla Yenikapı’daki mitingi sayfalarına taşıdı.

 

Endonezya AA canlı yayınından takip etti

 

Endonezya’nın Açe eyaletinde de “Demokrasi ve Şehitler Mitingi”, Anadolu Ajansı’nın canlı yayınıyla takip edildi. Banda Açe’de yerel saatle 22.00’den itibaren Türkiye’deki miting dev ekrana yansıtıldı.

 

AA muhabirine açıklamada bulunan Açe-Türk Kültür Derneği Genel Sekreteri Tayyib Loh Angen, Türk halkının 15 Temmuz gecesi gösterdiği cesarete hayran olduklarını dile getirerek, “Darbeye karşı duran Türk halkına desteğimizi ifade etmek istiyoruz.” dedi. 

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X