Deniz ortasında kabus dolu 1,5 saat

Bodrum’da genç çiftin sörf tutkusu kabusa döndü. Uluslararası sulara sürüklenen çifti sahil güvenlik kurtardı.

Deniz ortasında kabus dolu 1,5 saat

Muğla’nın Bodrum İlçesi’nde, rüzgar sörfü (kitesurf) yapan Irmak Okcebe (34) ve sevgilisi Aysu Küçükşahin (27) ölümden döndü. İki sevgiliden önce Okcebe, ardından da ona yardıma giden Küçükşahin paraşüte dolandı. Kendi imkanıyla güçlükle kurtulmayı başaran Okcebe, yanına gidip, kendi sörf tahtasına aldığı sevgilisiyle rüzgar ve akıntının etkisiyle uluslararası sulara sürüklenirken, yardıma gelen Sahil Güvenlik Botu’na alınarak, karaya çıkartıldı.

 

Bodrum’da yaşayan mali müşavir Aysu Küçükşahin ve sevgilisi kaptan Irmak Okcebe, dün saat 13.00 sıralarında Akyarlar Mahallesi, Ali Hoca Burnu’ndan rüzgar sörfü yapmak için denize açıldı. Bir grup arkadaşı da kendilerini sahilden izlemeye başladı. İki sevgili, saatteki hızı 50 kilometreyi bulan kuvvetli rüzgara rağmen 1 saat kadar denizde kaldı. İlk olarak Küçükşahin, karadaki arkadaşlarının yanına döndü. Denizde kalan Okcebe, dengesini kaybedip, sörf tahtasından düşünce paraşütüne dolandı.

 

YARDIMA GİTTİ KENDİSİ DE PARAŞÜTÜNE DOLANDI

Kıyıdan yaklaşık 2 mil mesafede dolandığı paraşütten kurtulmaya çalışan Okcebe’yi farkeden Küçükşahin, kurtarma botu olmadığı için sörf yaparak yardıma gitti. Bu sırada rüzgarın etkisini daha da artırması nedeniyle Küçükşahin de durmayı başaramayıp Okcebe’nin 40 metre ilerisinde denize düştü. Küçükşahin de paraşütüne dolandı. İki sevgili paraşütlerinden kurtulmaya çalışırken fırtına ve akıntının da etkisiyle Yunanistan’ın İstanköy (Kos) Adası’na doğru sürüklenmeye başladı. Okcebe, yaklaşık yarım saatlik bir çaba sonucunda paraşütten kurtulmayı başarıp, sörf tahtasına binerek yaklaşık 200 metre kadar ilerisindeki sevgilisi Küçükşahin’in yanına gitti. Okcebe, aşırı efor sarfettiği için bitkin düşen sevgilsini de kendi sörf tahtasına alıp, uluslararası sularda yardım beklemeye başladı.

 

SAHİL GÜVENLİK KURTARDI

 

Karadaki arkadaşlarının durumu bildirmesi üzerine gelen Bodrum Sahil Güvenlik 11 Nolu Botu, 1.5 saat boyunca hayatta kalma mücadelesi veren Küçükşahin ve Ocebe’yi kurtardı. Sağlık durumları iyi olan iki sevgili, eşyalarının ve arkadaşlarının bulunduğu Ali Hoca Burnu’nda karaya çıkartıldı.

 

Hayatta kalmayı soğukkanlı ve tecrübeli olmalarına borçlu olduklarını belirten Aysu Küçükşahin, “4 yıldır kitesurf yapıyorum. Irmak ile ikimizin en büyük tutkusu bu. Ancak, hava bugün biraz sertti. İlk kez ikimizinde aynı anda başına böyle bir aksilik geldi. Önce Irmak paraşütüne dolandı. hiç düşünmeden yardıma gittim. Ancak, aynı durumla bu defa ben karşılaştım. O da aynı şekilde beni kurtarmaya gelip, sörf tahtasına aldı. Tek bir sörf tahtasının üzerinde sürükleniyorduk. Ancak, umudumuzu hiç yitirmedik. Deniz tecrübemiz vardı ve kurtulacağımızı biliyorduk. Ancak, fırtına nedeni ile uzun süre mücadele etmek zorunda kaldık. Bu bize ders oldu bu tür sporlarda yardımcı botun bulunmasının şart olduğu birkez daha görmüş olduk” dedi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X