Deniz piyadeleri Hakkari’de

İzmir Foça’dan Hakkari’ye görevlendiriden özel eğitimli amfibi deniz piyadeleri, komandolarla birlikte Irak sınırına operasyon yaparak, kritik Hisar Dağı’nı teröristlerden temizledi.

Deniz piyadeleri Hakkari’de
HABERİ PAYLAŞ

Hakkari’de Dağ ve Komando Tugayı’nın özel eğitimli komandoları, bir süredir İzmir Foça’dan özel eğitimli amfibi deniz piyadelerinin de katıldığı operasyonlarla teröristleri birlikte etkisiz hale getiriyor. Son olarak Hakkari’nin Çukurca ve Yüksekova ile Kuzey Irak’ın kesişim noktası olan Hisar Dağı’nı teröristlerden temizleyen komandolara, yine en kritik desteği deniz piyadeleri destek verdi. Örgütün kış üslenmesine engel olan askerler, özellikle Avaşin, Basyan ve Zap kamplarını gece gündüz izleyerek, en küçük hareketliliğe havadan ve karadan 30 dakikada müdahale etmeyi başardı. Temizlenen bölgelerde PKK alan hakimiyetini kaybederken, Mehmetçik ise hakim bölgelere üs bölgesi kurdu.

GECE PKK’LILARIN TEPESİNE İNDİLER

Hakkari çevresinde terörün belini kırarak dağların hakimi olan Dağ ve Komando Tugayı birlikleri; Yüksekova, Çukurca ve Irak sınırını belirleyen Hisar Dağı’nda da operasyon yaptı. 21 Ekim 2016’da Hisar Dağı’nın teröristlerden temizlenmesi için Piyade Yüzbaşı Özgür Çevik komutasında bir bölük gece yarısı baskınıyla teröristlerle sıcak temasa girdi. Yoğun çatışmaların sabaha kadar sürdüğü Hisar Dağı’nda 52 PKK’lı terörist öldürülürken, Piyade Yüzbaşı Özgür Çevik ise bir keskin nişancı terörist tarafından şehit edildi. Hisar Dağı’nın temizlenmesinin ardından Şehit Piyade Yüzbaşı Özgür Çevik adıyla bir üs bölgesi kuruldu. Kurulduktan sonra havan, doçka ve uzun namlulu silahlarla saldırıya uğrayan üs bölgesinde biri Amfibi Deniz Piyadesi olmak üzere 8 şehit verildi.

BASYAN, AVAŞİN VE ZAP KAMPLARINA YAKIN

Komandolar tarafından temizlenen Hisar Dağı’nda 2 bin 400 rakımlı noktaya kurulan üs bölgesi, PKK’lı teröristlerin hareket alanı kapatıldı. Üs bölgesi Türkiye ile Irak’ın sınırını belirleyen 68 numaralı sınır taşının yanına kuruldu. PKK’nın Basyan, Avaşin ve Zap kampaları bu üs bölgesinden Aselsan üretimi ASIR termal kamerası, ACAR kara gözetleme radarı, mikro/mini İHA’lar ve diğer teknolojik cihazlarla gece gündüz izleniyor. Teröristlerin bölgede bulunan mağaralarını da brandalarla kamufle ettikleri bu cihazlarla yapılan izlemelerde tespit edildi. 

MİLLİ PİYADE TÜFEĞİ İLK KEZ BU BİRLİĞE VERİLDİ

Terörle mücadelede önemli bir görev alan Dağ ve Komando Tugayı’nın silahları da özel… Yerli üretim ve önemli özellikleri bulunan Milli Piyade Tüfeği MPT-76, Hakkari’de ilk olarak bu birliğe verildi.

Ayrıca PKK’lı teröristlerin sık sık havanla saldırdığı Şehit Piyade Yüzbaşı Özgür Çevik üs bölgesine Aselsan tarafından üretilen Serhat havan tespit radarı kuruldu. Bu radar, PKK’lılar tarafından atılan havanın noktasını anında belirleyerek atış birliklerine koordinat veriyor. Sarp ancak stratejik bir noktaya kurulan Şehit Piyade Yüzbaşı Özgür Çevik üs bölgesine mühimmat ve lojistik destek, kesintisiz ve hızlı şekilde helikopterlerle yapılıyor. 

Hakkari Dağ ve Komando Tugayı’ndaki askerler, terörle mücadele için özel olarak eğitiliyor. Her türlü hava koşulunda örgüte yönelik şok operasyonlar yapan komandolar, yine Türkiye’nin en gözde birliklerinden olan ve İzmir Foça’dan gelen Amfibi Deniz Piyadeleriyle birlikte operasyonlar yürütüyor. 

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X