Deprem gerçeği masaya yatırıldı

Mudanya Belediyesi ve TMMOB Jeofizik Mühendisleri Odası Bursa Şubesi işbirliğiyle Mudanya’da düzenlenen “Dikkat Deprem İçin Saat Çalışıyor” konulu panelde, deprem gerçeği ve deprem öncesi alınması gereken önlemler masaya yatırıldı.

Deprem gerçeği masaya yatırıldı

ÖMER BİLİK

TMMOB Peyzaj Mimarları Odası Bursa Şube temsilcisi Nejla Yörükoğlu’nun moderatörlüğünde gerçekleşen panele konuşmacı olarak katılan Yrd. Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu ‘Mudanya’da Deprem Riski’, Afet Yönetim Uzmanı Özden Işık ‘Afet Yönetiminde Yeni Yaklaşımlar ve Afette Kadının Rolü’, TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şube Başkanı Tayfun Kahraman da ‘Kentsel Dönüşüm ve Afetler’ konusunda katılımcıları bilgilendirdi.  

HAZIRLIKLI OLMALIYIZ

Marmara Bölgesi’nde 17 Ağustos 1999’da yaşanan ve büyük can kaybına neden olan Marmara Depremi’ndeki acılarının bir daha yaşanmaması için depreme hazırlıklı olunması gerektiğini vurgulayan Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, Mudanya’yı akademik odalar ve bilim adamlarıyla işbirliği yaparak, bilimin ışığında yönettiklerini ifade etti. 

Türkyılmaz, “Akademik odalarla ve bilim adamlarımızla, Mudanyamız’da 4 noktada deprem hareketlilik izleme istasyonu kurma kararı aldık. Bu istasyonlar kurulduğunda, Mudanyamız’da daha sağlıklı deprem analizleri yapılabilecek. Deprem kuşağında yer almamız nedeniyle, yerel yönetimler olarak çok katlı binalardan kaçınmamız gerektiğini, bu konuda tüm yerel yönetimlerin hassasiyet göstermesinin kaçınılmaz olduğunu bir kez daha vurgulamak istiyorum” dedi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X