Depresyon sadece zihinsel bir hastalık değil

Psikolog Barış Gürkaş, mutsuzluğun, isteksizliğin çağımızın en yaygın duygu durumu olduğunu belirterek, “İnsanlar mutluluğu bulmak için türlü şeyi deniyorlar ancak bir türlü istedikleri düzeylere ulaşamıyorlar” dedi.

Depresyon sadece zihinsel bir hastalık değil
HABERİ PAYLAŞ

Dünya genelinde 350 milyon kişinin depresyon ile mücadele ettiğini kaydeden Gürkaş, depresyona dair istatistiklere bakıldığında kadınlarda depresyonun erkeklere oranla 2 kat fazla olduğunu anlattı. Gürkaş, şunları kaydetti:

 

“Erkeğin depresif belirtilerini gizlemesinin sebebi eksiklik, yetememe hissinden uzaklaşmaya çalışması. Bir diğer taraftan erkeklerin depresif duygu durumun üstesinden gelebilmek için alkol kullanması ya da değişik davranışlarla depresif ruh halini dışa vurarak ifade etmesi, kadınların ise bu yolları kullanmamaları stres yaratan durum karşısında daha yoğun belirtiler göstermelerine sebep oluyor. İnsanlar sebepleri ve depresyondan kurtulma yolları üzerine sürekli arayış içine giriyor ve kurtulmak için çaba sarf ediyor. Çünkü depresyonun vücuda verdiği zarar, en az sosyal hayata verdiği zarar kadar fazla. 29 farklı araştırma, depresyonun bir zihinsel hastalıktan çok daha fazlası olduğunu gösteriyor. Depresyon, vücudun kendini zehirlerden arındırma (detoksifiye etme) becerisini etkiliyor.” 

Klinik Psikiyatri Dergisi’de yayımlanan yeni bir araştırmaya göre depresyonun tüm vücudu etkileyen sistemli bir hastalık olarak görülmesi gerektiğini dile getiren Gürkaş, “Bunu kabul etmek depresyon geçiren insanların kansere, kalp-damar rahatsızlığına yakalanma ve erken ölme riskinin daha yüksek olduğunu açıklamaya yardımcı olabilir. Tüm bu sorunlara, her zamanki depresyon tedavileriyle; yani terapi veya ilaç tedavisiyle mücadele edilebilir. Bu kanılara önceki 29 araştırmanın sonuçları incelenerek ulaşıldı” diye konuştu. 

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X