Dereköy’de sulu tarım için büyük yatırım

Kırsal kalkınmanın sağlanması için tüm ilçelerde sulu tarımın yaygınlaşmasına yönelik yatırımlar yapan Büyükşehir Belediyesi, İznik ilçesine bağlı Dereköy Mahallesi’nde de yaklaşık 4 milyon TL’ye mal olacak sulama tesisi ile 6 bin dekar alanı suyla buluşt

Dereköy’de sulu tarım için büyük yatırım
HABERİ PAYLAŞ

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, bugüne kadar boşa akıp giden Dereköy’ün bereketli sularının artık toprağa hayat vereceğini söyledi. Bursa Milletvekili Müfit Aydın, eskiden bir köye gerek 50 metrelik boruyu alabilmek için bile Ankara’ya kadar gidildiğini hatırlatarak, eskiden tüm Türkiye’de yapılan toplam yatırım kadar yatırım günümüzde sadece Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yapıldığını açıkladı.

 

Büyükşehir Belediyesi, bütünşehir yasasının ardından rotayı kırsal kalkınmaya çevirdi. Bu hedef doğrultusunda Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı ve Tarım A.Ş’yi ilk kuran belediye olan Büyükşehir Belediyesi, 17 ilçenin kırsal bölgelerini kapsamayan tarımsal kalkınma projeleriyle tarımsal üretim ve hayvancılıkla uğraşan çiftçilerin de yüzlerini güldürmeye devam ediyor. Özellikle sulama suyu olmaması nedeniyle yeterli verimin sağlanamadığı toprakları suyla buluşturmak için tüm ilçelerde sulama göleti ve sulama tesisi yatırımlarını gerçekleştiren Büyükşehir Belediyesi, İznik’in Dereköy Mahallesi’ne de bir sulama tesisi kazandırıyor. Toplam 25 kilometrelik isale hattı uzunluğuna sahip olacak tesis, 4 milyon TL’ye mal olacak ve yaklaşık 6 bin dekar arazi sulu tarıma açılacak.

 

Bereketli sulan boşa akmayacak

Dereköy sulama tesisisin temel atma töreninde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, bugüne kadar oşa akan bereketli Dereköy sularının ardından toprağa hayat vereceğini söyledi. Bütünşehir uygulamasıyla birlikte kırsalda kalkınmanın sağlanması, kaliteli üretim ve ürünlerin dünya pazarlarına sunulması için yoğun mesai harcadıklarını hatırlatan Başkan Altepe, “Eskiden buralarda ilçe belediye başkanını da göremiyordunuz. Ancak artık uygulama değişti. İlçe belediye başkanı, büyükşehir belediye başkanı, milletvekili hepimiz köylerdeyiz. Neye ihtiyaç varsa hiç beklemeden programa alıp, uygulamaya geçiriyoruz. Bütünşehir uygulaması bunun için var. Tarlaya giden yolların açılmasından sulamaya, ürün çeşitliliğinin artırılmasından paketlenip pazarlanmasına kadar her alanda yatırımlarımız devam ediyoruz. Bugün temeli attığımız sulama tesisiyle boşa akan bereketli sular, toprakla buluşacak, çiftçimiz daha çok kazanacak” dedi.

 

50 metre boru için…

Bursa Milletvekili Müfit Aydın ise son 15 yılda uygulanan politikalarda yaşanan gelişmeyi örneklerle anlattı. Eskiden bir köye 50 metre boru bile lazım olsa Ankara’ya gidilmesi gerektiğini hatırlatarak, “Önce bir milletvekili bulursunuz. Onunla birlikte Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğüne gidersiniz. Dosyalar açılır, bakılır, ‘Bu yıl programda yok, veremeyiz” derler ve 50 metre boru için gittiğiniz Ankara’dan eliniz boş geri dönerdiniz. Şimdi ise Dereköy’ün tarla yolları yapılmış. İçme suyu, kanalizasyonu tamamlanması, düğün salonu yapılmış. Şimdi ise arazi sulaması yapılıyor. Açıkça söylüyorum. Eskiden Türkiye genelinde yapılan yatırımı şimdi tek başına Büyükşehir Belediyemiz yapıyor” diye konuştu.

İznik Belediye Başkanı Osman Sargın da sulama sistemiyle bölgede verimin artacağını belirterek, destekleri nedeniyle Başkan Altepe’ye teşekkür etti.

Dereköy Muhtarı Hasan Çakmak ise 3 yıl içinde ne talepleri varsa hepsinin yerine getirildiğini belirterek, Başkan Altepe’ye teşekkür etti.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X