Dershaneciler dertli

Özel Dershaneler Birliği Derneği (ÖZ-DE-BİR) ve Güven-Der işbirliği ile düzenlenen toplantıda Bursalı dershaneciler, dönüşüm adı altında dershanelerin kapanması yasasıyla 10 bin ila 30 bin lira arasında umut tacirliği yapan merdiven altı yerlerin mantar g

Dershaneciler dertli
HABERİ PAYLAŞ
ASLIHAN AYDIN
 
Kültür Park’taki Orman Çay Bahçesi’nde düzenlenen toplantıda konuşan ÖZ-DE-BİR Bursa İl Temsilcisi İnanç Düzgün, 6528 sayılı yasanın yürürlüğe girmesiyle dershanelerin 1 Eylül 2015 itibari ile kapanmasının yasalaştığını belirterek, “Her ne kadar bunun bakanlığımız ve hükümet yetkilileri tarafından dönüşüm olduğu söylense de gerçekte olan dershanelerin kapatılmasıdır. Dönüşüm adı altında yürütülen bu programa Bursa’dan sadece 23 dershane başvurmuş, ülke çapında da bu yüzde 12 civarındadır” dedi.
 
Dershanelerin yurt genelinde gelir düzeyi düşük ailelerin çocuklarına yıllık ortalama 2,5 ile 3 bin TL arasında hizmet verdiğini anlatan Düzgün, “Üstelik bu aileler TEOG’lar için bir iki yıl, üniversite hazırlık için bir iki yıl olmak üzere ortalama 2 ila 4 yıl arasında ücret ödemiştir. Yeni yasa ile velilerimiz özel okullara okul öncesini saymasak bile ilkokul, ortaokul ve liseler için 4’er yıl olmak üzere 12 yıl ücret ödemek zorunda kalacak. Üstelik bu okulların ortalama ücretlerinin 15 bin TL olduğunu varsayarsak ve devletimizin 2 bin 500 ile 3 bin 500 TL arasında eğitim desteğini sağladığını kabul edersek, her yıl 10 bin TL gibi yüksek bir ücret ödeyeceği görülecektir. Bu dönüşüm projesi ile dar gelirli insanların çocukları özel okullara gidemeyecekleri gibi, dershanelerde çalışan yüz bine yakın eğitim personeli ve diğer hizmet personeli işsiz kalacak” dedi.
 
Dershanelerin boşluğunu merdiven altı yasa dışı yapıların dolduracağını anlatan Düzgün, şunları söyledi:
 
“Bu kurumlarını kapatılması sonucu doğan boşluğu şu anda bile Bursa’da sayılarının 500 olduğu tahmin edilen denetimden uzak, istihdam ve katma değer oluşturamayan merdiven altı çalışan yasa dışı yapılar dolduracaktır. Buralarda çocuklarımızın uygulanan eğitim ve kayıt dışı paranın denetimi söz konusu olamaz.”

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X