Dershaneler dönüşüme zorlanıyor

Özel Dershaneler ve Özel Öğretim Kurumları Birliği (Öz-De-Bir) Bursa Temsilcisi İnanç Düzgün, dershanelerin özel okula dönüştürülmesi yasası için ‘Dershanelere yapılmak istenen zorla dönüşüm. ‘Dönüşme’ diye bir şey yok aslında, kapatmaya zorluyor” dedi.

Dershaneler dönüşüme zorlanıyor
HABERİ PAYLAŞ

Dershane yöneticileri ile birlikte basın toplantısı düzenleyen İnanç Düzgün, dershanelerin yaşadığı sıkıntıları dile getirdi. Bunun dönüşüm olmayıp kapatma olduğunu belirten Düzgün, şöyle konuştu: “Dershanelerin yüzde 98’i zaten bu dönüşmeyi kendilerine uygun bulmadı. Biz dershaneler uzaydan gelmedik. Devletin bizden istediği tüm şartları yerine getirerek, yasalar çerçevesinde kurulmuş kurumlarız. Biz ülkemizin eğitimine büyük katkı sağlayan kurumlarız. Hatta pek çok yerde devletin sağlayamadığı eğitimi eşitliğini dershaneler sağlamaktadır. Özellikle doğu illerinde bu eşitliği dershaneler sağlamıştır. Şuanda eğer Anayasa mahkemesinden bu haliyle dönmezse ki döneceğine inanıyoruz, çünkü haklıyız. Anayasaya aykırı.”

OKULLARIN ALTERNATİFİ DEĞİLİZ

Düzgün, şöyle devam etti:

“Biz okulların alternatifi değiliz. Biz okulların destekleyicisiyiz. Okulda eksik kalan öğrenci dershanede bu eksiğini tamamlar. Dershaneler bu amaçla kurulmuşlardır. Dershaneleri okula dönüştürmek bu ihtiyaç ortadan kaldırılmıyor. Kendi kendinizi kandırmış oluyorsunuz. Bursa’da kaçak bürolar türedi. Yani 130 dershanenin olduğunu düşünürsek 500 tane kaçak eklendi.”

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X